Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği olan annelerin kaygı düzeyi ve maternal bağlanma ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anxiety level and maternal attechment of mothers with a baby in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 808345
  2. Yazar: ESRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KAYDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bağlanma insanın gelişm sürecinde çok önemli bir konuma sahip temel kavramlardandır. Maternal bağlanma, gebelik döneminden itibaren başlayan ve sonrasında postpartum dönem boyunca devam ettiği kabul edilen eşsiz bir bağlanma türüdür. Materna bağlanma anne ve bebeği arasındaki en yakın ve derin anlamlı ilişki dönemi olarak da değerlendirilmektedir. Amaç: Bu araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) bebeği olan kadınların kaygı düzeyi ve maternal bağlanma ilişkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Bir hastanenin YYBÜ'sinde 01.04.2022-01.09.2022 tarihleri arasında bebeği yatmakta olan 140 kadınla yapılan çalışma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda planlandı. Veriler“Anne-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ)”ve“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı. Bulgular: Annelerin yaş ortalaması 28,48±5,66 olarak belirlendi. Annelerin ölçek toplam puan ortalaması şu şekildedir; ABBÖ= 14,85±2,13 ve BAÖ=7,21±6,33'tür. Bebeğin bakımına katılamayan annelerin daha yüksek ABBÖ puanına sahip oldukları belirlendi (p=0,045).Gebelikte düzenli kontrole giden annelerin daha düşük BAÖ puanına sahip oldukları belirlendi (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Attachment is one of the basic concepts that has a cricul position in the human development process. Maternal attachment is a unique type of attachment that starts duringpregnancyand is accepted to continue throughout the postpartum period. Maternal attachment is also considered as the closest and deepest meaningful relationship period between mother and baby. Objective:This study was conducted to examine the relationship between anxiety level and maternal attachment in women whose babies were in the neonatal intensive care unit (NICU). MaterialsandMethods:The study, which was conducted with 140 women whose babies were hospitalized in the NICU of a hospital between 01.04.2022-01.09.2022, was planned in a descriptiveandcorrelationaldesign. Data were collected by face-to-face inter view technique using“Mother-InfantDescriptive Information Form”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“MotherInfantAttachment Scale (MICS)”and“Beck Anxiety Scale (BAS)”. Results:The mean age of the mothers was 28.48±5.66 years. The mean total scale scores of the mothers were as follows; MICS= 14.85±2.13 and BAS=7.21±6.33. It was determined that the mothers who could not participate in the care of the baby had higher ABBS scores (p=0.045). It was determined that mothers who went for regular check-ups during pregnancy had lower BAS scores (p=0.005).