Kabahatler kanunu kapsamında imar yaptırımları
Reconstruction sanction within the scope of misdemeanor law
  1. Tez No: 548377
  2. Yazar: EMRE KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanların toplum halinde bir arada yaşayabilmeleri için belirli bir düzen gerekmekle birlikte yaşamın her alanında olduğu gibi imar alanında da çok çeşitli ve dağınık olan etkinliklerin belirli bir düzene konulması gerekmektedir. İdare de yapılaşmaya dair bu düzeni imar planları, parselasyonlar ve yaptırımları ile bir bütün halinde sağlamaktadır. İdarenin yaptırım uygulama yetkisine sahip olması, yerine getirmekle yükümlü olduğu geniş faaliyetlerinin gereğidir. Görev alanına giren hizmetleri gerçekleştirebilmesi için idarenin yaptırım yetkisinin bulunması zorunludur. Gelişen, büyüyen, çeşitlenen ve çoğalan toplumsal gereksinimler de idareye çeşitli yaptırımlar uygulayabilme yetkisinin tanınmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla idarenin sahip olduğu bu yaptırımların hukuki rejiminin irdelenmesi, idari yaptırımlar ile adli yaptırımlar arasındaki farkların ve benzerliklerin ortaya konulması önem arz etmektedir.Anayasamızda güvence altına alınan mülkiyet hakkını doğrudan ilgilendiren yapılaşma faaliyetleri, diğer bir deyişle imar hukuku ve imar yaptırımları, idare hukukunun bir alt dalı olmasına karşın bu alanda fazla çalışma bulunmamaktadır. İmar mevzuatına aykırı bir şekilde inşai faaliyette bulunulması halinde uygulanacak müeyyideler genel olarak 3194 sayılı Kanun'da düzenlenmesine karşın, yeni yasal düzenlemeler ve mevcut yasalarda yapılan değişiklikler sonucunda İmar Hukukuna aykırı yapılaşma nedeniyle uygulanan idari tedbirlerin derinlemesine incelenmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although a certain order is necessary for the people to live together it is a requisite to be in order fort he activities that ar ediverse and scattered in the area of reconstruction as in the other fields of life. Administration provides this order regarding this formation with its reconstruction plan, parsellations and sanctions at whole. The administration has the authority to execute the sanctions because it is obligatory to be carried out. It is neccesary fort he administration to have sanction power in order to carry out its services. Social requirements that develop, diversity and increase, give rise the administration to the ability to execute the sanctions. Thus, that the administration has this sanctions is at vital importance in searching law regime, presenting the differences and similaritise. between administrative and judiciary sanctions. Building activities that are secured in our constituation, in other words, reconstruction law and sanctions despite it is a subbranch of administration law, there is not much work on this area. In the occasion of doing constructional activities against reconstruction legislation, there will be sanctions and these sanctions and these sanctions are regulated under the law of number 3194, despite this, in consequence of new legal regulation and the amendments in the existing law, executive measures taken because at the building against reconstruction law are supposed to be examined deeply.