Depresyonda bölgesel beyin kan akımının Tc 99m-HMPAO SPECT ile değerlendirilmesi: Unipolar and bipolar alt tipler
Assessment of regional cerebral blood flow in depression using Tc 99m-HMPAO SPECT: Comparison unipolar and bipolar subtypes
- Tez No: 54840
- Danışmanlar: PROF.DR. SEHER SOFUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışmada unipolar ve bipolar depresyon alt tiplerinde“Tc-HMPAO SPECT kullanarak bölgesel beyin kan akımını (bBKA) araştırdık. Çalışma grubunu DSM HI-R primer affektif bozukluk tanı kriterlerine göre 10 unipolar ve 7 bipolar hasta oluşturdu. Kontrol grubu ise fiziki ve mental açıdan sağlıklı gönüllülerdi. Hastalarda ”"Tc -HMPAO SPECT görüntüleri antidepresan tedavi başlanmadan önce ve remisyon sağlandıktan sonra elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Assesment of regional cerebral blood flow in depression using Tc 99m-HMPAO SPECT: Comparison unipolar and bipolar subtypes We studied rCBF in patients with unipolar or bipolar depression subtypes by SPECT using "Tc-HMPAO.The study group consisted of 10 patients with unipolar depression and 7 patients with bipolar depression who met DSM III-R criteria for primary affective disorder. Nine control subjects were physically-mentally healthy volunteers. SPECT images were obtained both before starting the antidepressant therapy and in remitted state of the patients. We found significantly increased frontal regional cerebral blood flow (rCBF) values represented by the LF/W (Left frontal to whole brain), LF/LH (to left hemisphere) and RF/RH (right frontal to right hemisphere) ratios in the unmedicated unipolar depressed patients compared both to those of the controls and those of the bipolar patients (p< 0.05). But we did not find any significant difference in any rCBF values between the pretreatment values of the bipolar patients and the controls. In conclusion, our data support the hypothesis that, unlike bipolar depressed patients who represent other subtype of affective disorders, unipolar depressed patients have rCBF changes expressed by hypoperfusion of frontal lobes during the depressive episode, but these changes tend to be normalized with remission. Key words : Depression, Regional cerebral blood flow, Tc-99m HMP AO SPECT 33