Türkiye turizminde tutundurma faaliyetlerinin yeri
- Tez No: 63101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT EVLİYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Türkiye turizminde tutundurma faaliyetlerinin yeri adını taşıyan tez çalışmasının özeti şöyledir. Tez çalışması; Türkiye' da kamu ve özel sektör kuruluşlarının tutundurma ile ilgili yaptıkları faaliyetlerin durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Türkiye'deki tutundurma faaliyetlerinin durumunu irdelemeden önce; turizm, pazarlama, turizm pazarlaması ve pazarlama karması elemanları hakkında teorik bilgilere birinci bölümde yer verilmiştir. Tezin konusunu teşkil etmesinden dolayı tutundurma ile ilgili genel bilgiler ve tutundurma yöntemlerinden olan reklam, kişisel satış, satış geliştirme, tanıtma ve halkla ilişkiler ayrı bir bölümde incelenmiştir. Teorik bilgilerin ortaya konmasında pazarlama, turizm ve turizm pazarlaması ile ilgili yayınlardan faydalanılmıştır. Tutundurma faaliyetlerinin Türkiye'deki durumunu tespit etmek için önce; Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen tutundurma faaliyetlerine ilişkin bilgiler ve veriler ortaya konmuş, karşılaştırmalar yapılarak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu amaçla, özellikle Turizm Bakanlığı'nın çeşitli birimlerinden elde edilen kaynaklar ve bu konu ile ilgili çeşitli yayınlar incelenmiş, sonuca varılmaya çalışılmıştır. Özel sektör kuruluşları tarafından gerçekleştirilen tutundurma faaliyetlerinin durumunu vurgulamak için turizmin önemli bir bileşeni olan otellere ilişkin bilgiler ve veriler sergilenmiş, karşılaştırmalar yapılarak, değerlendirmelerde bulunulmuştur. Özel sektör kuruluşlarının tutundurma faaliyetlerindeki durumunu vurgulamak için; 1993 yılında İstanbul'un Laleli bölgesinde 4, 3 ve 2 yıldızlı otelleri kapsayan, bu konu ile ilgili yapılan araştırmadan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tutundurma faaliyetlerinin uygulanmasında uyulması gereken öneri ve görüşlere beşinci bölümde yer verilmiştir. Toplanan bilgiler ve verilere dayanılarak yapılan karşılaştırmalar ve değerlendirmeler neticesinde; Türkiye'nin tutundurma faaliyetlerinde kamu ve özel sektör kuruluşlarının yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır.Ill SUMMARY This is the summary of the thesis named as“The position of tourism promotion in Turkey”. The thesis aims to put forward the position of the activities done by the public and private enterprises that try promete tourism. Before examining the situation in the first stage theorical information about the tourisim, marketing, marketing of tourism and marketing mix is given. Because of constituting the subject of the thesis, general inform about taking hold, advertisement, personel sale, sale improvement, introduction and public relations which are ways of promotion are examined in a separete part. İn putting forward the theorical knowledgements publications about marketing, tourism ajad marketing of tourism. For establishing the situation in Turkey firstly; the data and information about the promotions done by the ministry of Tourism are put forward. Then by making comparisons appreciations were made. For this reason esp. data obtained from the several units of the ministry of Tourism and publications about the subject are studied and it's to come to a result. To remark the situation of promoting materialized by private enterprises; data and info about hotels which are important companents of tourism are (exhibited or given) and appreciations were made by comparing each data. For that deal the investigations made in 1993 in the region of Laleli including 4,3 and 2 starry hotels were used.IV In the 5 part suggestions and opinions that are to be foUewed about activities of promotion are mentioned. In the result of comparions and appreciations rolying on the data and info collected; it's observed that the private and public enterpries are insufficient in activities of promotion in Turkey.