Nohutta (Cicer arietinum L.) hümik asit ve potasyum uygulamasının verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of humic acid and potassium applications on the yield and yield components in chickpea (Cicer arietinum L.)
- Tez No: 548463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, hümik asit ve farklı potasyum dozları uygulamalarının nohutta verim ve verim öğelerine etkisini belirlemek üzere 2017 yılında Mardin ilinde yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur.Denemede nohuta üç farklı potasyum (0, 10 ve 20 kg/da) ve üç farklı hümik asit dozu (0, 30 ve 60 kg/da) uygulanarak verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, biyolojik verim, birim alandaki tane verimi, hasat indeksi, yüz tane ağırlığı, tanede protein oranı ve tanede potasyum içeriği incelenmiştir. Deneme sonucunda hümik asit ve potasyum dozlarının verim ve verim öğelerinde önemli artışlar sağladığı belirlenmiştir. En yüksek tane verimi, 286.9 kg/da ile 20 kg potasyum /da + 60 kg hümik asit/da uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of different levels of humic acid and potassium on the yield and some yield components in chickpea in 2017 in Mardin City. The experiment was laid out in a factorial randomised block design with three replications. The doses were used potassium (0, 10 and 20kg/da) and humic acid (0, 30 ve 60 kg/da) in this study. In the study were investigated the plant height, first pod height,branch number per plant, pod, seed number and per plant, seed number per pod, biological yield, seed yield per unit, harvest index, 100-seed weight, protein ratio and potassium content in seed. The results of the study indicated that humic acid and potassium applications increased significantly the seed yield and yield components. The highest seed yield was obtained from 20 kg phosphorus /da+ 60 kghumic acid /da application as 286.9 kg/da.