Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR)'nun Plasmodium ve Leishmania modellerinde uygulanması üzerine deneysel araştırmalar
  1. Tez No: 54847
  2. Yazar: METİN ATAMBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ZİYA ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Genetik moleküler yöntemlerin yüksek duyarlılıklarından kaynaklanan güçleri, bu yöntemlerin yaygın olarak kullanılmasına ve sürekli geliştirilmesine neden olmuştur. Nükleik aside dayalı tanı metodlanndan yaygın olarak kullanılan Polimeraz Zincir Reaksiyonunun (PCR) Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalında uygulanması amaçlanmıştır. PL vivax, PL yoelii ve L. infantum parazitleri kullanılarak PCR için uygun saflaştırma yöntemlerinin, optimum amplifikasyon şartlarının ve görüntüleme yöntemlerinin laboratuvanmız koşullarına uyarlanmasına çalışılmış, farklı yöntemlerin birbirlerine olan üstünlükleri değerlendirilmiştir. PL yoelii ve L. infantum kullanılarak yapılan çalışmalarda örnek basma 100 paraziti saptayabilecek duyarlılığa erişilmiş, her bir parazit için, örneğin alınış şekline uygun saflaştırma yönteminin, amplifikasyon için en uygun koşulların ayrı ayrı belirlenmesiyle daha duyarlı sonuçlara ulaşabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetic molecular technologies has been widely accepted and developed, because of their high sensitivity. This study aimed to establish the necessary conditions for Polymerase Chain Reaction (PCR), the widely used. Nucleic acid-based diagnostic procedure, in Ege University Medical Faculty Parasitology Department laboratories. PL vivax. PI. yoelii and L. infantum parasites were used to determine the DNA extraction, optimal amplification conditions and visualization procedures. The sensitivity of 100 parasites per specimen was obtained for PI. yoelii and L. infantum. It's concluded that, DNA purifiaction and amplification procedures must be considered individually for each parasite to determine the most sensitive method.