Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların annelerine verilen psiko-eğitimin anne çocuk etkileşimine ve aile işlevselliğine etkisinin belirlenmesi
The effect of psycho-education given to mothers of children with attention deficit hyperactivity disorder on mother‐child interaction and family functionality
- Tez No: 548471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukların Annelerine Verilen Psiko-Eğitimin Anne Çocuk Etkileşimine ve Aile İşlevselliğine Etkisinin Belirlenmesi Amaç: Bu araştırma dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların annelerine verilen psiko-eğitimin anne çocuk etkileşimine ve aile işlevselliğine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test,son test, kontrol gruplu yarı deneysel olarak Haziran 2015- Nisan 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Haziran 2015 – Haziran 2016 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğine başvuran DEHB tanısı alan çocuklar ve anneleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini dâhil edilme kriterlerine uyan 98 anne ve çocuk (25 çocuk-25 anne deney, 24 çocuk-24 anne, kontrol) oluşturmuştur. Deney grubunda yer alan annelere psiko-eğitim verilmiştir. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Aile Değerlendirme Ölçeği”,“Ebeveyn Kabul-Red/Kontrol Ölçeği”kullanılmıştır. Aile Değerlendirme Ölçeği annelere, Ebeveyn Kabul Red/Kontrol Ölçeği çocuklara uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov Testi, Pearson Ki-Kare Testi, T-Testi, Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Psycho-Education Given to Mothers of Children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder on Mother‐Child Interaction and Family Functionality Aim: The aim of this study was to determine the effect of psycho-education given to mothers of children with attention deficit hyperactivity disorder on mother‐child interaction and family functionality. Material and method: This study was carried out as an experimentally half with pre and post-test and control group between June 2015 and April 2019. The universe of the study consisted of children and mothers who applied to Pamukkale University Faculty of Medicine Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic between June 2015 and June 2019. The sample of the study consisted of 98 mothers and children (25 children - 25 mothers for the experimental group, 24 children - 24 mothers, for the control group). Mothers in the experimental group were given psycho-education.“Personal Information Form”,“Family Assessment Device”and "Parental Acceptance-Red/Control Scale'' were used for data collection. Family Assessment Device was applied to mothers and Parental Acceptance-Red/Control Scale was applied to children. Kolmogorov-Smirnov test, Chi-Square test, t-test, Mann-Whitney U test, wilcoxon Signed Rank test and Spearman Correlation test were used in the evaluation of the data.