İlkokul öğrencilerinin annelerine yönelik hazırlanan cinsel gelişim eğitimi programının etkililiğinin sınanması
The effectiveness of the sexual development training program for the mothers of primary school students
  1. Tez No: 548501
  2. Yazar: EBRU KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma ilkokul öğrenci annelerine yönelik hazırlanan cinsel gelişim eğitimi programının etkililiğini sınamak ve ilkokul öğrenci annelerinin cinsel gelişim eğitimine ilişkin görüş ve bilgi düzeylerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiş ilişkisel ve deneysel iki çalışmadan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Cinsel Eğitime İlişkin Görüş Anketi ve Cinsel Eğitim Programı Bilgi Testi (CEPBT) kullanılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde 115 ilkokul öğrenci annesinin cinsel eğitime ilişkin görüşleri ve Cinsel Eğitim Programı Bilgi Testinin (CEPBT) demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği ya da ilişkili olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın ikinci kısmı ise; araştırmacı tarafından geliştirilen Cinsel Eğitim Programının etkililiğini sınamak amacıyla 2X2'lik desene göre düzenlenmiştir. Bağımsız değişken olarak cinsel eğitim programı, bağımlı değişken olarak ise CEPBT ele alınmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubuna ait cinsel eğitime ilişkin görüş anketi yanıtlarının (ön test/son test) frekans değerleri verilmiştir. Çalışma, 2018-2019 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunda öğrenim gören ilkokul öğrencilerinin annelerinden oluşan 30 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi cinsel eğitime ilişkin görüş anketi ve CEPBT' nin uygulandığı (n=115) katılımcılardan grup ortalamasının altında kalanların deney (n = 15) ve kontrol (n=15) grubuna seçkisiz olarak kura yöntemiyle atanması yoluyla oluşturulmuştur. Ardından deney grubuna 8 oturumluk cinsel eğitim programı uygulanmış ve son test uygulaması yapılmıştır. İlişkisel çalışma verileri analiz edildiğinde; ön test (n=115) verilerine göre araştırmaya katılan annelerin büyük bir kısmının (%69) çocuklarına cinsel eğitim veremediklerini belirttikleri ve %80'inin nasıl cinsel eğitim vereceklerine dair bilgilerinin olmadığını belirttikleri görülmüştür. Ayrıca çocuklarının cinsellikle ilgili sordukları soruları cevaplamada %69'unun güçlük yaşadığı görülmüştür. Araştırmanın ilk kısmından elde edilen diğer bir bulgu ise CEPBT puanları ile anne ve babanın yaşı arasında negatif yönde orta düzeyde olan ilişkidir. Aynı zamanda anne ve babanın eğitim seviyesi ile CEPBT puanları arasında istatistiki düzeyde anlamlı farklılıklar görülmüştür. Cinsel gelişim eğitimi programının etkililiğinin sınandığı araştırmanın ikinci kısmında ise; cinsel eğitime ilişkin görüşlerin deney grubundaki katılımcılarda son testte pozitif yönde bir artış gösterdiği görülmüştür. CEPBT puanlarının ön test ve son test verilerinde deney ve kontrol grubu için anlamlı bir farklılık gözlenmezken, son testte deney grubunun lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılaşma uygulanan cinsel gelişim eğitimi programının etkili olduğunu göstermektedir. CEPBT puanlarının grup içi karşılaştırılmasında, deney grubunun ön test ve son test verilerinde son test lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Bulgular alan yazın ışında ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to test the effectiveness of target-oriented sexual development policy of primary school student mothers and to investigate the opinions and knowledge levels of primary school student mothers about sexual development education. Personal information form as a data collection tool, opinion survey on sexual education and Sexual Education Program Knowledge Test (SEPKT). In the first part of the study, the opinions of 115 primary school mothers about sexual education and whether or not the Sexual Education Program Knowledge Test (SEPKT) differed or related to demographic variables were examined. The second part of the research; designed to test the effectiveness of the Sexual Education Program developed by the researcher. Sexual education program was used as independent variable and SEPKT was used as dependent variable. In addition, the frequency values of the opinion questionnaire responses (pretest / posttest) regarding sexual education of the experimental and control groups were given. The study was conducted with 30 participants consisting of mothers of elementary school students attending a public school in the 2018-2019 academic year. The sample of the study was formed by randomly assigning the experimental group (n = 15) and control group (n = 15) to the experimental group (n = 15). Then, the 8-session sexual training program was applied to the experimental group and post-test was applied. When the relational study data is analyzed; According to the preliminary test (n = 115), it was seen that most of the mothers (69%) stated that they could not provide sexual education to their children and 80% stated that they did not know how to give sexual education. In addition, 69% of children had difficulty in answering questions about sexuality. Another finding obtained from the first part of the study is the negative correlation between SEPKT scores and the age of the parents. At the same time, statistically significant differences were observed between the education level of the parents and SEPKT scores. In the second part of the research, which tested the effectiveness of sexual development education program; views on sexual education were found to increase positively in the post-test among the participants in the experimental group. The pre-test and post-test data of the SEPKT scores did not show a significant difference for the experimental and control groups, whereas the post-test showed a significant difference in favor of the experimental group. This differentiation shows that the sexual development education program is effective. In the comparison of SEPKT scores within the group, a significant difference was found in favor of the post-test in the pre-test and post-test data of the experimental group. The findings were discussed in detail in the literature.