Cam füzyon şekillendirme tekniği ve kişisel uygulamalar
Glass fusion forming technique and personel applications
- Tez No: 548539
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Cam Füzyon Şekillendirme Tekniği ve Kişisel Uygulamalar”araştırması, cam şekillendirme teknikleri içinde özelikle cam füzyon tekniğinin, cam sanatçıları ve akademik çalışmalar adına ilgi çeken bir konu olması nedeniyle seçilmiştir. Teknik, ısı ile cam şekillendirme tekniklerinden birisi olup başta Mezopotamyalılar olmak üzere 4000 yıldır uygulandığı bilinmektedir. Cam üfleme borusunun gelişimine kadar, yaklaşık 2500 yıl boyunca küçük cam nesnelerin yapışması için birincil yöntem olarak kullanılan teknik cam sanatında ayrı bir öneme sahiptir. Bu çalışmada tekniğin sanat ve eğitim açısından önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.Çalışmada öncelikle camın tanımı, tarihsel gelişim süreci, sanatsal açıdan çağdaşlaşma süreci ve cam şekillendirme teknikleri ele alınmış, cam füzyon tekniğinin tanımı, gelişimi incelenmiş ve bu tekniği uygulayan sanatçılardan bazı örneklere yer verilmiştir. Camın, cam füzyon fırını içindeki sınırlılıklarının da incelendiği bu araştırma kapsamında tanım ve tüm teknik gelişim süreçleri ve bu süreç içinde nasıl bir değişim içinde olduğu gibi konular detaylıca incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın özü olan cam sanatının günümüzde en yaygın kullanım türlerinden biri olan cam füzyon uygulamalarında, bir atölyenin nasıl olması gerektiği ile ilgili bir model kurgulanmış ve kişisel cam füzyon uygulamalarına yer verilmiştir.“Cam Füzyon Şekillendirme Tekniği ve Kişisel Uygulamalar”başlığı ile temel alınan standartlar doğrultusunda oluşturulmak istenen atölye koşullarında dikkat edilmesi gereken kurallar, sağlık ve güvenlik öncelikli bir yaklaşım ile kullanılan alet ve malzemelerin özellikleri gibi konulara değinilmiştir. Türkiye ve dünyadaki cam füzyon atölyesi örnekleri incelenmiş ve cam füzyon atölyesi oluşturmada yeni bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass Fusion Forming Technique and Personal Applications ve research was chosen as a matter of interest for glass artists and academic studies, especially in glass forming techniques. It is known that it has been applied for 4000 years, mainly Mesopotamians. Until the development of the glass blowing tube, the technique used as the primary method for the adhesion of small glass objects for about 2500 years has a special importance in glass art. In this study, the importance of the technique in terms of art and education is tried to be emphasized. In the study, firstly the definition of glass, historical development process, artistic process of modernization and glass forming techniques were discussed, the definition and development of glass fusion technique were examined and some examples were given to the artists who applied this technique. Within the scope of this study where the limitations of glass in the glass fusion furnace are examined, the subjects such as definition and all technical development processes and how these changes in the process are examined in detail. One of the most widely used types of glass art, which is the essence of the study, is the fusion of glass and a model of how a workshop should be. Iştir Glass Fusion Forming Technique and Personal Practices alet are based on the principles that must be taken into consideration in the workshop conditions to be formed in line with the basic standards, health and safety as a priority approach and the properties of the tools and materials used. Turkey and the world examined samples of glass fusing and glass fusing workshop on creating a new perspective of the workshop has been tried to be created.