İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik tutumlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
A research about primary school and middle school students' attitudes towards English lesson according to different variables
- Tez No: 548557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAİD TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye'de öğrenciler öğrenim hayatı boyunca İngilizce dersi almalarına rağmen genel olarak İngilizceyi öğrenmekte zorlanmakta ve bu durum yabancı dil konusunda öğrenilmiş çaresizliğe neden olmaktadır. Yabancı dil öğrenimi üzerinde etkisi olan faktörlerden biri de öğrenenden kaynaklanan bireysel farklılıklardır. İngilizce dersine yönelik tutumları etkileyen en önemli etken ise öğrencinin bireysel farklılığıdır. Bireysel farklılığı içinde barındıran etkenlerden biri de bireyin tutumudur. Öğrencilerin yabancı dil öğrenme ile ilgili inançları ve geliştirdikleri tutumları onların başarılarını ve başarısızlıklarını etkileyen bir unsur olduğu pek çok araştırmaya konu olmuştur. Ayrıca İngilizce öğretimi ve tutum üzerine yapılan birçok araştırmada da öğrencinin İngilizce dersine yönelik tutumunun farklı değişkenlere göre farklılaştığı ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı ise ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik tutumlarını cinsiyet, öğrenim gördükleri sınıf, okul isimleri, anne-baba eğitim durumu ve kardeş sayısı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Bu araştırmanın çalışma evreni, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında İstanbul'da üç farklı okulda eğitim gören 461 ilkokul ve ortaokul öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada veriler, davranışsal ve duyuşsal boyutları olan 16 maddeden oluşan“İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiş ve verilerin analizinde frekans, yüzde hesaplamaları, t-testi ve ANOVA istatistiki yöntemlerinden faydalanılmıştır. Araştırma bulgularını incelediğimizde kız öğrenciler, 5. sınıf öğrencileri, Özel Okul B öğrencileri, ebeveyni üniversite mezunu olan ve kardeşi olmayan öğrenciler İngilizce dersine karşı daha olumlu bir tutumu sahiplerdir.
Özet (Çeviri)
Although in Turkey students have been learning English during their education lives in generally they have difficulty in learning English. This situation about foreign language causes learned helplessness for them. One of the factors has an effect on learning foreign language is individual differences which is originated from learners' own. This is showed that the most important factor affecting attitudes towards English is individual differences. Actually individual differences involve individuals' attitudes. In addition, many researches are mentioned that student's belief and their improved attitudes with foreign language learning is a factor which affects their success and failure. The purpose of the research finds out whether there become different or not in terms of variables such as gender, grades, school, the education status of parents and the number of siblings in primary school and middle school students' attitudes towards English lesson according to different variables. The target population of the research is formed of 461 primary school and middle school students who were three different schools in İstanbul in 2018-2019 academic years. The data of the research was acquired on behalf of“Attitude Scale towards English Lesson”which has behavioral and sensual (affective) aspect and developed by Orakcı (2017). The acquired data is analyzed by SPSS programme and while it was analyzing the data it was utilized range of frequencies, percent calculation, t- test and ANOVA statistical method. When it was analyzed the study finding female students, 5 grades students, Private School B students have positive attitudes towards English lesson. In addition students who have university graduate of their parents and students who have no siblings have positive attitudes towards English lesson too