Türkiye'de sosyal dışlanma ve medya
Social exclusion and media in Turkey
  1. Tez No: 548559
  2. Yazar: SEFA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BİLGE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Toplumun büyük bölümünün, toplumdan tecrit edilmeyi ve insani yaşam şartlarına sahip olamamayı ifade eden sosyal dışlanma kavramının tanımlama alanına girdiği dikkati çekmektedir. Sosyal dışlanma kavramı ortaya çıktığında bu kavram dahilinde değerlendirilecek kişi ya da grupların tespitinin zor olduğu iddia edilmiştir. Günümüzde ise engelliler, yaşlılar, işsizler, kimsesizler, yoksullar, mülteciler, kadınlar ve çocukların risk grupları olduğu biliniyor. Söz konusu gelişmelerin etkileri, teknoloji ve iletişim gibi alanlarda yaşanan büyük değişimlerle daha da derinleşmiştir. Sosyal dışlanma kavramı bu gelişmeler akabinde, yakın, orta ve uzun vadede yaşanabilecek olumsuzlukların bir işaret fişeği haline geldi. Söz konusu kavram, her ne kadar toplumdan tecrit edilmeyi ve insani yaşam şartlarına sahip olamamayı ifade etse de toplumun büyük bir bölümünün bu kavramın farkında olmadan tanımlama alanına girdiği aşikardır. Sosyal dışlanma kavramı ortaya çıktığında bu kavram dahilinde değerlendirilecek kişi ya da grupların tespitinin zor olduğu iddia edildiyse de günümüzde engelliler, yaşlılar, işsizler, kimsesizler, yoksullar, mülteciler, kadınlar ve çocukların risk grupları olduğu biliniyor. Türkiye'de de sosyal dışlanmaya maruz kalması muhtemel grupların hemen hepsi var olmakla birlikte, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı gibi başlıklar tespiti yapılan öncelikli alanlar oldu. Kitle iletişim araçları her ne kadar şekil ve mecra değiştirse de toplumu bilgilendirmedeki önemli rolünü korumaktadır. Toplum, bu araçlar sayesinde bilgilenmekte ve gelişmelerden haberdar olmaktadır. İletişim döngüsünde birey hem nesne hem de özne olarak var olmaya devam ediyor. Medya, sosyal dışlanmış grupların halkın geri kalanı tarafından fark edilmeleri için birincil önemini koruyorken, buradaki eleştiri konusu ise bu grupların yansıtılış ve işleniş biçimleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
At the present time, the inequality in income distribution, failure to acces to resources, not getting enough share of prosperity, tncreasing business activities in principal human needs, political and economic developments in national and international fields brought about a new order and injustice while capitalism is increasing its impact on a global scale. The effects of these developments have been deepened by the great changes in the fields such as technology and communication. Following these developments, concept of social exclusion has become a“signal flare”for the negativities that can be experienced in the near, medium and long term. Although the concept of social exclusion refers to being excluded from society and the lack of humanitarian living conditions, it is obvious that a large part of society is included in the definition of the concept without being aware of it. When the concept of social exclusion emerged, it was claimed that the determination of the person or groups to be evaluated within this concept was difficult. Today, it is known that people with disabilities, the elderly, the unemployed, the homeless, the poor, refugees, women and children are the risk groups. There are all of the groups which is likely exposed to social exclusion in Turkey. However, the issues such as violence against women and child abuse are the priority areas. Even though mass media changes shape and course, it maintains its important role in informing society. Media tools not only inform people, but also make them aware of the latest developments. In the communication cycle, the individual continues to exist both as an object and as a subject. While media maintains a primary importance for socially excluded groups to be recognized by the rest of the society, the issue of criticism here has been the way in which these groups were reflected and processed.