Türkiye'de kadınların yerel siyasetteki konumu ve yerel karar alma sürecindeki etkileri: Siyasi partilerin kadın kollarında bir araştırma
Women's position in local politics in Turkey and effects to the local decision making process: A research in political parties women branches
- Tez No: 548580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada kadınların siyasetin neresinde olduğu anlaşılmaya çalışılmış ve bunun üzerine çalışmaya öncelikle siyaset ve yerel siyaset ile ilgili temel kavramların tanımı ile başlanılmıştır. İkinci bölümde tezin asıl konusu olan kadının siyasal hayata katılımı, Osmanlı, Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemi olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kadınların siyasette oynadıkları roldeki mevcut durum ele alınarak, parlamento, komisyonlar ve mahalli idarelerdeki temsili incelenmiştir. Son bölümde ise alan araştırması yapılarak, üç partinin kadın kollarından ondört kadın ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucunda aslında kadınların siyasette istenilen seviyede olamadıklarını, daha fazla yöneten ve karar veren mekanizmalarda yer almak istediklerini ve bunun için partilere, kurumlara ve kişilere görevler düştüğünü ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study has attempted to determine the place of women in politics and for this purpose, the study starts with the definition of basic concepts related to the politics and local politics. In the second chapter, the participation of women in the political life which is the main topic of the thesis was examined in three period as Ottoman, National Struggle and Republic Period. In the third chapter, the current role of women in politics was discussed and the representation of them in parliament, commissions and local administrations was examined. In the last section, interviewed with fourteen women from three political party's women's branch and as a result of these interviews, they stated that women were not at the desired level in politics, they wanted to take part more in governing and decision-making mechanisms. And also they reported that with the aim of this Political parties, institutions and the individuals has many things to do.