Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan c1 düzeyi ders kitaplarında disiplinler arasılık
Interciplines in c1 level course books used it Turkish language teaching as a foreign language
  1. Tez No: 548579
  2. Yazar: BÜŞRA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
21. yüzyılın karmaşık toplumsal sorunları, tek bir disiplinin bakış açısıyla çözülememektedir. Bu durum, eğitim sistemlerinde gelenekselleşen disiplin temelli anlayıştan disiplinler arası yaklaşıma geçişe zemin hazırlamıştır. Günümüz çağdaş eğitim yaklaşımları, derslerin sadece kendi içinde öğretilmesinin işlevsel olmadığını savunmakta, farklı disiplinlerin bir arada öğretilmesinin hem bilginin transferini kolaylaştıracağı hem de dersleri yaşama yaklaştıracağını ileri sürmektedir. Ayrıca disiplinler arası eğitimin, 21. yüzyıl bireyinin taşıması gereken eleştirel ve yaratıcı düşünme becerisine de katkı sunacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, son yirmi yılda önemli bir ivme kazanan yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde de disiplinler arası yaklaşımın temel alınması, önemli bir gereklilik olarak gündeme gelmektedir. Hem iletişim ve metin odaklı olduğu için hem de kültürlenmeyi içerdiği için aslında yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, doğası gereği disiplinler arası bir disiplindir. Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin akademik dünyaya hazırlanması, özellikle C1 düzeyinde disiplinler arası okuma ve dinleme metinleriyle karşılaşmalarıyla olanaklıdır. Bu bağlamda C1 düzeyindeki ders kitaplarında yer alan okuma ve dinleme metinlerinin disiplinler arası niteliği, incelemeye değerdir. Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan C1 düzeyindeki Gazi Üniversitesi Yabancılar İçin Türkçe, Yedi İklim Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Seti ve İstanbul Yabancılar İçin Türkçe ders kitaplarında yer alan okuma ve dinleme metinlerindeki disiplinler arası ilişkileri belirlemektir. Söz konusu kitapları disiplinler arası ilişkiler kapsamında karşılaştırmak, çalışmanın bir diğer amacıdır. Nitel modeldeki bu araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Okuma ve Dinleme Metinlerinde Disiplinler Arası İlişkiler Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular yüzde ve frekans alınarak tablolar halinde analiz edilmiştir. Ayrıca örnek bölümler de eklenerek okuma ve dinleme metinlerindeki disiplinler arası ilişkiler yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmada; Yedi İklim Türkçe ders kitabının, okuma metinlerindeki disiplinler arası çeşitlik bakımından diğer iki kitaptan daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca İstanbul Yabancılar İçin Türkçe ders kitabının, dinleme metinlerindeki disiplinler arası çeşitlilik bakımından diğer iki kitaptan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu tezde yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında kullanılan ders kitaplarının gözden geçirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The complex social problems of the 21st century cannot be solved from the perspective of a single discipline. This situation has paved the way for the transition from the discipline-based understanding which is traditional in education systems to the interdisciplinary approach. Today's contemporary education approaches argue that the teaching of the courses in itself is not functional and that teaching the different disciplines together will facilitate the transfer of knowledge and bring the lessons closer to life. In addition, it is thought that interdisciplinary education will contribute to the critical and creative thinking ability of the 21st century. In this context, taking an important momentum in the last two decades and taking the interdisciplinary approach in teaching Turkish as a foreign language is an important necessity. since it is both communication and text oriented and includes culturing, in fact teaching Turkish as a foreign language is inherently interdisciplinary. It is possible for those who learn Turkish as a foreign language to prepare for the academic world, especially when they meet with interdisciplinary reading and listening texts at C1 level. In this context, the interdisciplinary qualification of the reading and listening texts in the C1 level textbooks is worth examining. The aim of this study is to determine the interdisciplinary relations in the reading and listening texts on Gazi Üniversitesi Yabancılar İçin Türkçe, Yedi İklim Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Seti and İstanbul Yabancılar İçin Türkçe textbooks at C1 level which are used in teaching Turkish as a foreign language. Comparing the books in the context of interdisciplinary relations is another aim of the study. In this study in the qualitative model, document analysis method was used. The data were collected through Interdisciplinary Relations Evaluation Form in Reading and Listening Texts (Okuma ve Dinleme Metinlerinde Disiplinler Arası İlişkiler Değerlendirme Formu) developed by the researcher. Findings were analyzed by taking percentage and frequency on tables. In addition, interdisciplinary relations in reading and listening texts were tried to be interpreted by adding sample sections. In the study; It has been concluded that the Yedi İklim Türkçe textbook are more effective than the other two books in terms of interdisciplinary diversity in reading texts. In addition, it is determined that the İstanbul Yabancılar İçin Türkçe textbook is more effective than the other two books in terms of interdisciplinary diversity in the listening texts. In this thesis, it is suggested to review the textbooks used in the field of teaching Turkish as a foreign language.