İnflamatuar bağırsak hastalığı olan hastalarda yağlı karaciğer hastalığı'nın sıklığı
Frequency of nonalcoholic fatty liver disease in patients with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 548583
  2. Yazar: KEVSER NİHAL AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL BAHÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada İnflamatuar Barsak Hastalığı (İBH) tanılı hastalarda non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) görülme sıklığının belirlenmesi ve olası risk faktörleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'nde inflamatuvar barsak hastalığı nedeniyle takipli 207 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların takiplerdeki boy, kilo ölçümleri, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP), gama glutamil transferaz (GGT), bilirübin, açlık kan şekeri (AKŞ), lipid profilleri, üre, kreatinin, insülin düzeyleri ile insülin direnci var olup olmadığı saptandı. NAFLD varlığı ultrasonografi, BT ve MR ile değerlendirildi. Ultrasonografik olarak yağlanmanın derecesi saptandı. Çalışmaya alınan İBH nedeniyle izlenen hastaların 131'i (% 63,30) Ülseratif kolit (ÜK); 76'sı (% 36,70) Crohn hastalığı (CH) tanısı almıştı. İBH'lı hastaların 61'inde (% 29,50) NAFLD saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FREQUENCY OF NONALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE IN PATIENTS WITH INFLAMMATORY BOWEL DISEASE The aim of this study was to determine the incidence of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) in inflammatory bowel diseases (IBD) patients and to evaluate them in terms of possible risk factors. For this purpose; we retrospectively evaluated 207 IBD patients who were followed-up in Fırat University Medical Faculty Gastroenterology outpatient clinic. Height, weight, AST, ALT, ALP, GGT, bilirubin, fasting blood glucose (FBG), lipid profiles, urea, creatinine, insulin levels and insulin resistance were determined in these patients. USG, CT, MRI data were evaluated for NAFLD presence. The degree of hepatosteatosis was determined by ultrasonography. Of the patients with IBD included in the study, 131 (% 63,3) were ulcerative colitis (UC) and 76 (% 36,70) were Crohn's disease (CH). NAFLD was detected in 61 (% 29,50) of the patients with IBD.