Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye mali yardım ve destekleri: Rize örneği
The European Union's financial assistance and support to Turkey: Rize example
- Tez No: 548611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Public Administration, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tarihsel süreçte Avrupa Birliği'nin mali yardım ve desteklerinin, birliğin kuruluş sözleşmelerinin ilk zamanlarına kadar dayandığı görülür. Avrupa Birliği'nin mali yardımlarının kapsamı zamanla genişlemiştir. Takip eden dönemlerde ise, Avrupa Birliği aday ülkeleri ve üye ülkelerinde, büyüme ve gelişmişlik seviyelerinin birbirine yaklaştırılması amacıyla Avrupa Birliği tarafından hibe ve yardımlar yapılmaktadır. Bu pencereden bakıldığında, 1990'lı yılların sonlarından itibaren aday ülke statüsüne gelen Türkiye'ye yönelik hibe, kredi, yardım ve destek programlarının gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, Avrupa Birliği tarafından Rize iline yapılan mali yardımların Rize ilinin sosyo-kültürel gelişimine ve ekonomik kalkınmışlığına etkisini araştırmaktır. Bu bağlamda Rize ilinde Avrupa Birliği projeleri ile ilgilenen Rize Valiliği, Rize Belediyesi, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, İl Özel İdaresi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde görev yapan toplam yedi kişi üzerinden veriler toplanmış, yorum ve değerlendirmeler yapılarak çıkarımlarda bulunulmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup, çalışma grubuna dâhil edilen yedi kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze görüşme yapılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, yapılan proje sayısının yetersiz olması, AB projelerinin zor olması, nitelikli personel eksikliği ve Rize ilinin coğrafi konumu nedeniyle katılımcıların çoğu Avrupa Birliği tarafından Rize'ye yapılmış mali yardımların yeterli olmadığını düşünmektedir. Katılımcıların tamamına yakını, Avrupa Birliği tarafından Rize'ye yapılmış mali yardımların Rize ilinin ekonomik kalkınma düzeyini olumlu etkilediğini düşünürken, sosyo-kültürel hayata olumlu etkisinin olmadığını ifade etmektedir. Buna ek olarak, tarım ve hayvancılık, ulaşım, su, istihdam, yöresel mimari gibi konularda projeler üretilerek Rize iline yapılan mali yardımların artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, it is seen that the financial assistance and support of the European Union dates back to the early days of the foundation contracts. The scope of the financial assistance of the European Union has expanded over time. In the following periods, European Union candidate countries and their member countries, grants and aids are provided by the European Union in order to bring growth and development levels closer together. From this angle, since the late 1990s when Turkey was granted the candidate country status; credit has been realized in the assistance and support programs. The aim of this study is to investigate the effects of the financial aid to Rize by the European Union on the socio- cultural development and economic development of Rize. In this context, data were collected from seven operating stake holders who are interested in European Union projects working for Rize Governorate, Rize Municipality, Rize Chamber of Commerce and Industry, Special Provincial Administration and Recep Tayyip Erdoğan University. The research was carried out by a qualitative research method, and seven people were interviewed face-to-face by the use of the semi-structured interview form. According to the obtained data, due to insufficient number of projects, difficulty of EU projects, lack of qualified personnel and geographical location of Rize province; most of the participants share the idea that financial assistance to Rize by European Union is not enough. Almost all of the participants stated that the financial assistance provided to Rize by European Union had a positive effect on the level of economic development of the province and however these aids did not have a positive effect on the socio- cultural life.In addition, projects on agriculture and animal husbandry, transportation, water, employment, regional architecture have been produced and it has been concluded that financial assistance to the province of Rize should be increased.