Konya E.B.K. et kombinası ve Konya et mezbahasında kesilen koyunlarda böbrek lezyonları üzerinde patolojik incelemeler
- Tez No: 54865
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜDAVERDİ ERER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
94 7. ÖZET Bu çalışma, Konya'da mezbahalarda kesilen koyunlarda böbrek lezyonlarının insidensi ile makroskobik ve mikroskobik özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle Konya E.B.K. Et Kombinası ve Konet Mezbahasında kesilen farklı ırklardan 10,080 adet koyunun böbrekleri incelenmiş ve 316'sında (% 3.13) lezyonlar tespit edilmiştir. Bu böbreklerde genellikle birden fazla lezyonun olduğu dikkati çekmiştir. Böbreklerinde lezyon tespit edilen koyunların 10'unda (% 3.16) amiloidoz görülmüş ve hepsinde glomerulusların etkilendiği, 6'sında ise medullar intersitisyumda da birikimlerin olduğu göze çarpmıştır. Koyunların 22'sinde (% 6.96) böbreklerde glomerulonefritis saptanmıştır. Bu olguların 19'unda proliferatif, 3'ünde ise membranoproliferatif glomerulonefritis tespit edilmiştir. Toksik tubulonefroz 16 koyunda (% 5.06) saptanmış, böbreklerin solgun oldukları dikkati çekmiştir. Ayrıca böbreklerin sarımsı-yeşil renkte görüldüğü 6 koyunda (% 1.89) kolemik nefroz, kırmızımsı-kahve ile koyu kahve renkler arasında değişiklilikler görülen 92 koyunda (% 29.1 1) hemosideroz görülmüş ve pigmentasyon derecesine göre 4 gruba ayrılmıştır. Koyu kahverengi ile siyahımsı renkler arasında değişiklikler görülen 4 koyunda (% 1.26) ise Cloisonne böbrek bulunmuştur. Ayrıca 52'si tubulonefrozlarla birlikte olmak üzere 65 koyunda (% 20.56) böbreklerde kalsifikasyon' tespit edilmiş ve bazı olgularda böbreklerin kesit yüzünde, medullada beyazımsı-sarı renkte çizgiler halinde kalsifikasyon belirgin olmasına rağmen çoğu olguda makroskobik bir değişikliğe rastlanmamış, ancak mikroskobik incelemelerde kalsifikasyon belirgin olarak saptanmıştır. Koyunların 203'ünde (% 64.24) intersitisyel nefritis bulunmuştur. Bu koyunların 2'sinde diffuz (% 0.63), 162'sinde (% 51.26) fokal olmak üzere toplam 164'ünde (% 51.89) irinsiz intersitisyel nefritis tespit edilmiştir. Ayrıca 2'si (% 0.63) fokal, 15'i (% 4.74) apse ve 24'ü (% 7.59) piyolonefritis (4'ünde apse ile birlikte) olmak üzere toplam 37 (%11.70) koyunda irinli intersitisyel nefritis ve 2'sinde de (% 0.63) granülomatöz nefritis tanısı konmuş bu olguların birinde mikroskobik incelemelerde mantar hifaları görülmüştür.95 Hidronefroza ise 11 koyunda (% 3.48) (2'sinde çift taraflı, 9'unda tek taraflı) rastlandı ve böbrek pelvisi ve pelvis resessuslannda değişen derecelerde genişleme ile korteks ve medullada atrofı dikkati çekti. Böbrek taşlarına ise 12'si çift taraflı, 16'sı tek taraflı olmak üzere toplam 28 koyunda (% 8.86) rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
96 8. SUMMARY This study was undertaken to determine the incidence, macroscopic and microscopic features of kidney abnormalities in sheep slaughtered at Konya abattoirs. For this purpose, a sum of 10.080 sheep from different breeds and sources were examined at“Meat and Fishery Organisation Konya Meat Combine ”and“ Konet Abattoir”. This examinations revealed that, 316 sheep (3.13 %) had various kidney abnormalities. These kidneys generally had more than one pathological changes. Amyloidosis was found in ten sheep (3.16 %) out of 316. In all cases glomeruli and in 6 of these medullary interstitium was affected. Glomerulonephritis was seen in 22 cases (6.96%) and classified as follows; proliferative (19 cases) and membranoproliferative (3 cases) glomerulonephritis. Toxic tubulonephrosis was detected in 16 cases (5.06%) and grossly these kidneys were pale. The kidneys of 6 sheep (1.89%), which were yellowish-green in colour had cholemic nephrosis, and kidneys of 92 sheep (29.11%) which showed varying from reddish-brown to dark brown in colour had hemosiderosis. The cases of hemosiderosis were divided into 4 groups according to amount and degree of pigmentation. Cloisonne kidney was found in 4 cases (1.26%). These cases were characterized by dark brown and blackish pigmentation. Besides, calcification was observed in the kidneys of 65 sheep (20.56%) which was accompained with tubulonephrosis in 52 cases. Grossly, on the cut surface of some kidneys white- yellowish calcium deposits were seen whereas no gross abnormalities was found in most cases. However, on histological examination of these cases, calcification was significantly demostrated. Two hundred and three cases of interstitial nephritis (62.24 %) were found. The lesions were classified as nonpurulent in 164 cases (51.89 %) [ two diffuse (0.63%), and 162 focal (51.26%)] and purulent in 37 cases (1 1.70 %)[ 2 focal purulent (0.63%), 15 abseces (4.74 %) and 24 pyelonephritis (7.59 %) (4 of them with absces)]. Furthermore, 2 cases (0.63%) out of 203 were described as granulomatöuse nephritis. I97 In the histological examination of granulomatouse nephritis cases, one kidney showed fungal hyphes. Hydronephrosis was seen in 1 1 (3.48 %) cases (2 bilaterally, 9 unilaterally). This was led to enlargement of renal pelvis and recessus pelvis in different degress with atrophy of cortex and medulla. Nephrolithiasis was observed in 28 sheep (8.86%) either bilaterally (12 cases) or unilaterally (16 cases). I