Sürdürülebilir arazi yönetimi açısından Adana-Mersin-Osmaniye şehirlerinin arazi örtüsü ve kullanımındaki zamansal değişimin uzaktan algılama ve CBS teknikleri ile araştırılması
In terms of sustainable land management and determination land use and land cover change using gis and remote sensing: Case of study in Adana, Mersin and Osmaniye cities
  1. Tez No: 548675
  2. Yazar: BATUHAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAVAŞ DURDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada bir biri ile neredeyse iç içe girmiş yapıda bulunan Adana ve Mersin illerinin bir bölümü ile Osmaniye ilinin tamamı üzerindeki arazi örtüsü ve kullanımı araştırılmıştır. Ayrıca Osmaniye ilinin idari açıdan il olduktan sonraki süreçte yaşadığı değişimin arazi örtüsü/kullanımına yansıması da incelenmiştir ve böylelikle bir bölgenin idari yapısındaki değişimin nasıl bir etkiye sebep olduğu ortaya konmuştur. Çalışma alanı öncelikle ilçe bazlı yürütülüp değişimin hangi ilçelerde ne sebeple olduğu ele alınmıştır. Daha sonra ilçelerdeki sonuçlardan yola çıkılarak hem il hem de bölge bazlı yorumlamalar yapılmıştır. Bu sebeple 1995 yılına ait LANDSAT 5 TM ve 2017/2018 yıllına ait LANDSAT 8 OLI/TIRS uydu görüntülerine piksel tabanlı kontrollü sınıflandırma tekniği uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan arazi sınıfları CORINE Düzey 1 seviyesinde seçilmiştir. Her iki yıla ait sonuç görüntüleri doğruluk değerlendirmesine tabi tutulduktan sonra değişim analizleri yapılmış ve ortaya çıkan değişimin miktarı ve sebepleri incelenmiştir. Sonuç olarak bölgede yaşanan yaklaşık 23 yıllık süreçte hem nüfus sayısı artmış hem de yeni imar alanlarının açılması ile“Yapay Yüzeyler”sınıfında artış gözlemlenmiştir. Yapılan barajlar sonucunda bölgedeki“Su Varlığı”sınıfında da artışın olduğu tespit edilmiştir. Yapılaşmanın baskısı altındaki“Tarım Alanları”sınıfında da azalma olduğu görülmüştür. Bölgedeki“Ormanlar ve yarı doğal alanlar”sınıfı da hem tarımsal alanların hem de yapılaşmanın ciddi baskısı altında zamanla azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the land cover and its usage on a part of Adana and Mersin provinces and almost all of Osmaniye city, which are almost intertwined with each other, were investigated. In addition, the reflection of the change experienced in the period after the administrative administration of the province of Osmaniye to the land cover / use has been examined and thus it has been revealed how the change in the administrative structure of a region causes the effect. The study area was conducted primarily on the basis of districts and in which districts the change was made. Then, based on the results in the districts, both province and region based interpretations were made. For this reason, LANDSAT 5 TM and LANDSAT 8 OLI / TIRS satellite images of 2017/2018 were applied to the pixel-based controlled classification technique. Land classes used in the study were selected at the level of CORINE Level 1. The results of both years were subjected to accuracy analysis and then the change analyzes were performed. As a result, the number of population increased and the number of ay Artificial Surfaces anan increased with the opening of new zoning areas in the 23-year period in the region. As a result of the dams, it was determined that there was an increase in the“Water Existence”class in the region. The ında Agricultural Areas görül class, which is under the pressure of construction, has also decreased. The zamanla Forests and semi-natural areas de class in the region has also decreased over time under the serious pressure of both the agricultural areas and the building.