Hiperlipidemik hastalarda atorvastatin tedavisinin plazma nitrik oksit düzeyleri üzerine etkilerinin irdelenmesi
The investigation of the impacts of atorvastatin treatment on plasma nitric oxide levels in hyperlipidemic patients
  1. Tez No: 548816
  2. Yazar: BUĞRA TOLGA KONDUK
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Serum TK ve LDL-K düzeylerinin yüksek oluşu ile koroner kalp hastalığı (KKH) arasındaki ilişki bilinen bir gerçektir. Hiperkolesterolemi tedavisinde statinler yan etkilerinin oldukça az olması ve LDL' yi oldukça etkili bir şekilde düşürmelerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaya başlanan ilaçlar olmuşlardır . Son yıllarda tedavide kullanılmaya başlanan atorvastatin; bir statin olup primer hiperkolesterolemi ve mikst dislipidemi tedavisinde seçilecek ilaçlar arasına girmiştir. Bu çalışmanın amacı lipid düşürücü etkileri dışında etkileri olduğu ortaya çıkarılan statinlerin bu etki mekanizmalarının anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla atorvastatinle altı haftalık tedavi öncesi ve sonrasında plazma TK, LDL-K, HDL-K, TG, ve NO konsantrasyonlarını değerlendirmekti. Çalışma kapsamına 33 hiperkolesterolemik hasta dahil edildi. Tedavi öncesi ve sonrasında plazma TK, LDL-K, HDL-K, TG konsantrasyonları sırasıyla; 259 +/- 9 ve 218 +/-7 mg/dl, 169 +/- 5 ve 124 +/- 7 mg/dl, 44 +/- 2 ve 46 +/- 2 mg/dl, 242 +/- 19 ve 217 +/- 19 mg/dl olarak tayin edildi. Tedavi öncesi ve sonrasında plazma NO düzeyleri sırasıyla 44.8 +/- 3.1 mikromol/L, ve 57.1 +/- 3.9 mikromol/L olarak belirlendi. Tedavi sonrasında TK, LDL-K düzeylerinin anlamlı olarak düştüğü (p0,05). Atorvastatinin; LDL-K' ü düşürerek lipid peroksidasyonunu azalttığı ve endotel hücre düzeyinde NO konsntrasyonunu artırdığı için hiperkolesterolemi ve ateroskleroz tedavisinde etkili bir ilaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It is well recognized that high levels of serum total cholesterol (TC) and LDL cholesterol (LDL-C) are associated with an increased risk of coronary artery disease (CAD). Statins (HMG-CoA reductase inhibitors ) are the most commonly prescribed agents for the treatment of hypercholesterolemia because of their efficacy in reducing LDL and their excellent tolerability and safety. Atorvastatin was recently introduced for the treatment of primary hypercholesterolemia and mixed dyslipidemia. The aim of this research is to evaluate plasma TC, LDL-C, HDL-C, TG, nitric oxide (NO) concentrations before and after the six-week-therapy with atorvastatin. Thirty-three patients with hypercholesterolemia were included in the scope of the study. The concentrations for TC, LDL-C, HDL-C, TG were 259 +/- 9 vs 218 +/- 7 mg/dl, 169 +/- 5 vs 124 +/- 7 mg/dl, 44 +/- 2 vs 46 +/- 2 mg/dl, 242 +/- 19 vs 217 +/- 19 mg/dl before and after the therapy respectively . NO values were found as 44.8 +/- 3.1 mikromol/L and 57.1 +/- 3.9 mikromol/L before and after therapy, respectively.