Finansal araçların Türkiye'deki ticari bankaların finansal durum tablosu (Bilanço) üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A study for effect of financial instruments on statement of financial position (Balance sheet) of commercial banks in Turkey
- Tez No: 548844
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı ticari bankaların finansal araçlarını finansal durum tablolarında nasıl raporladığı, bu raporlamanın finansal durum tablolarını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu araştırma ile ulaşılmak istenen finansal tablo kullanıcılarının karar verme aşamalarına katkı sağlamaktır. Bu kapsamda Türkiye'de faaliyet gösteren 6 büyük ticari banka çalışmada incelenmiştir. Araştırmaya konu olan ticari bankalar finansal araçlarını TFRS 9 Finansal Araçlar standardına göre finansal durum tablolarına yansıtmaktadır. TFRS 9 Finansal Araçlar standardı, finansal araçları sınıflandırmadan önce finansal araçların yönetilebilmesi amacıyla belirlenen iş modeli ile portföylere ayırmaktadır. Daha sonra bu iş modeli dikkate alınarak finansal araçlar sınıflandırılmaktadır. TFRS 9 bu sınıflamayı itfa edilmiş maliyet veya gerçeğe uygun değer ile ölçerek sınıflamakta ve finansal tablolara yansıtılmasını esas almaktadır. Sonraki dönemlerde de değerleme işlemine tabi tutmaktadır. Ayrıca TFRS 9 Finansal Araçlar standardı finansal araçlarla ilgili oluşabilecek zararları önceden tahmin edip bu zararlarla ilgili karşılık ayırmayı gerektiren bir model olan Beklenen Kredi Zararı Modelini geliştirmiştir. Araştırmaya konu olan ticari bankaların finansal durum tablolarına yansıttığı finansal araçlarını TFRS 9 Finansal Araçlar standardında yer alan hükümlere göre kaydettiği, sınıfladığı ve değerlemeye tabi tuttuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to research how commercial banks report their financial instruments to statements of financial position and how this reporting influences statements of financial position. This study aspires to contribute users of financial statement in decision making phase. Within this scope, 6 grand commercial banks active in Turkey have been examined in this study. The Commercial banks subject to this study reflect their financial instruments to statatements of financial position in accordance with TFRS 9 Financial Instruments standards. TFRS 9 Financial Instruments standards seperate financial instruments to portfolios with determinated business model before classifying financial instruments on the purpose of financial instruments management. Afterwards, financial instruments are classified by taking account of this business model. TFRS 9 makes this classification by measuring amortised cost or fair value and bases on reflection of this classification to financial statements. TFRS 9 also puts this classification to valuation proceeding in subsequent periods. Moreover, TFRS 9 Financial Instruments standards has improved expected credit loss as a model required to estimate losses developing related financial instruments in advance and make provision against losses. Commercial banks subject to this study have been determined to record, classify and put to valuation their financialinstruments reflected their statements of financial position in compliance with provisions taking place in TFRS 9 Financial Instruments standards.