Stratejik planlama gerekliliklerinin algılanan örgütsel performans üzerine etkisinde etkin yönetim uygulamalarının rolünün incelenmesi
The examination of the role of implementations of effective management in effect of strategic planning requirements on perceived organizational performance
  1. Tez No: 548859
  2. Yazar: KAMİL BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Rekabetin sürekli arttığı günümüz iş dünyasında işletmeler ve üst düzey yöneticiler daha iyi bir yönetim için çeşitli yönetim araçlarını kullanmaktadır. Son dönemlerde kullanılan önemli yönetim araçlarından birisi de stratejik planlamadır. Kurumlarda stratejik planlamaya verilen önem her geçen gün artarken, belirlenen stratejilerin birçoğunun çeşitli nedenlere bağlı olarak hayata geçemediği de gözlenmektedir. İyi bir stratejik planlama yapmış olmak çoğu zaman örgütsel başarıyı garanti etmemekte ve bu konuda başka faktörlerin de düşünülmesi gerektiğini ortaya atmaktadır. Bu düşünceden hareketle bu tez çalışması ana hatlarıyla başarılı bir örgütsel performans için stratejik planlama gerekliliklerinin neler olduğunu ortaya koymayı, stratejik planlama gerekliliklerinin örgütsel performansa etkisinde etkin yönetim prensiplerinin rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında örgütsel performans için stratejik planlama gereklilikleri ile örgütsel performansın arasındaki ilişkide etkin yönetimin aracı rolünü araştırmayı amaçlanmış olup bununla ilişkili teorik bir model geliştirilerek bu ilişkiler hipotezlendirilmiştir. Oluşturulan model temelinde kullanılmak için geliştirilen özgün ölçek özel sektörde çalışmakta olan yöneticilere uygulanmıştır. Yapılan analizlerle stratejik planlama gerekleri ve örgütsel performans arasındaki ilişkide etkin yönetim uygulamalarının aracılık rol etkisine bakılmıştır. Hipotezleri test etmek için yurt içinde faaliyet gösteren çeşitli büyüklükte üç yüz yetmiş dokuz şirkette çalışan yöneticilere anket uygulaması yapılmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Bu tez çalışmasının literatüre sağlayacağı en önemli katkı“Etkin Strateji Uygulaması Ölçeği”adında ve stratejik planlama gereklilikleri olarak isimlendirilen etkin yönetim ve örgütsel performansın unsurlarını içeren özgün ölçek geliştirilmiş olmasıdır. Geliştirilen ölçek, araştırmanın amacı doğrultusunda modelde yer alan değişkenlerin literatür araştırmaları yapılmış, modele referans oluşturacak benzer ölçekler de detaylı olarak incelenmiştir. Ölçek genele uygulanmadan önce gerek duyulan ön test çalışmaları yapılmış olup, uzman görüşlerine başvurularak ve ifadelerde yapılması gereken gerekli düzenlemeler yapılarak istenilen güvenilir değerleri yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world where competition is constantly increasing, businesses and senior executives use a variety of management tools for better management. Strategic planning is one of the important management tools used recently. While the importance given to strategic planning in institutions is increasing day by day, it is observed that many of the strategies determined cannot be realized due to various reasons. Having a good strategic planning does not guarantee organizational success and suggests that other factors should be considered. From this point of view, this thesis outlines the strategic planning requirements for a successful organizational performance and the role of effective management principles in the effect of strategic planning requirements on perceived organizational performance. In this thesis, it is aimed to investigate the examınation of the role of effective management implementatıons in effect of strategic planning requırements on perceived organızational performance. For organizational performance and these relations are hypothesised by developing a theoretical model related to this. The original scale developed for use on the basis of the model. Scale was applied to the managers working in the private sector. In order to test hypotheses, a questionnaire was applied to hundred seventy-nine managers who are working in private sector. The most important contribution of this thesis, provided to the literature as Effective Strategy Implementation Scale. In this study there has been developed an original scale which includes strategic planning requirements, elements of effective management and organizational performance. The developed scale, the literature of the variables included in the model in accordance with the purpose of the research were made, and similar scales that would make a reference to the model were examined in detail. Before application for scale, the necessary pretest studies were made and the required values were taken by applying the expert opinions. Than was made required arrangements.