Amerikan müzeciliğinin tarihi gelişimi ve Smithsonian müzeleri üzerinden araştırılması
A research of the historical development of American museology through Smithsonian museums
  1. Tez No: 548869
  2. Yazar: ELİF COOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ÖZER ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Müzecilik, Public Administration, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kurum, 1846 yılında, Smithsonian Kurumu adı altında, bilginin artması ve yaygınlaştırılması için bir kurum olarak İngiliz James Smithson'un (1765-1829) fonlarıyla kurulmuştur. Smithsonian Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından yönetilmekte olan müzeler ve araştırma merkezlerinden oluşmaktadır. 1846 yılında kurulan Smithsonian Enstitüsü, kamu-özel ortaklığının bir örneği olarak Amerikan Kongresi tarafından kurulmuştur. Enstitünün faaliyetlerinin temelini“federal taahhüt”olarak adlandırılan yasal metin oluşturmaktadır. Enstitünün misyonu, Amerikan halkının hayat standardını yükseltmek, bilginin artması ve yayılması şeklinde tanımlanmaktadır 2017 yılında başlatılan 5 Yıllık Stratejik Plan,“2022 yılına kadar, Amerikan ulusunu ve dünyayı etkileyen kritik konularda daha fazla insanın diyaloga girmesini sağlamak ve bunu Smithsonian Enstitüsü'nün benzersiz güçlü yapısı üzerine inşa etmek”amacını içermektedir. Smithsonian Enstitüsü, 19 müze, 21 kütüphane, 9 araştırma merkezi ve 1 Ulusal Hayvanat Bahçesi ile 46 eyalette, Porto Riko ve Panama'da 216 bağlı kuruluşta her yıl yüz milyonlarca kişiye yüz yüze ya da dijital platformlar aracılığıyla hizmet vermektedir. Bu kapsamda 4 bin 200 tam zamanlı personel ve 15 bini aşkın gönüllü ile çalışmalarını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The institution was established in 1846 under the name of the Smithsonian Institution with funds provided by the British James Smithson (1765-1829) in order to increase and diffuse knowledge. The Smithsonian Institution consists of museums and research centers, run by the Government of the United States of America. Established in 1846, the Smithsonian institution was founded by the American Congress as an example of public-private partnership. The institution's activities are based on the legal text called“the federal commitment.”The mission of the institute is defined as improving the life standard of American people as well as increasing and diffusing knowledge. The vision of the five-year strategic plan, launched in 2017, is defined as follows:“By 2022, the Smithsonian will build on its unique strengths to engage and to inspire more people, where they are, with greater impact, while catalyzing critical conversation on issues affecting our nation and the world.”With 19 museums, 21 libraries, 9 research centers and 1 National Zoo, every year the Smithsonian Institution serves millions through 216 affiliates in 46 US states, as well as in Puerto Rico and Panama, either face-to-face or through digital platforms. The Smithsonian Institution thrives with the assistance of over four thousand two hundred full-time staff and fifteen thousand volunteers.