Salvia palaestina benth. bitkisinin lipoksijenaz enzimi üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of salvia palaestina benth. on the lipoxygenase enzyme
- Tez No: 548991
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜRBÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NARİN SADIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Amaç: Birçok bileşiğin enflamatuvar hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda ortaya çıkabilecek yan etkiler ve yüksek maliyetler gibi nedenlerden dolayı, antienflamatuvar etkili yeni alternatif kaynaklar araştırılmaktadır. Bu tez kapsamında, Salvia palaestina Benth. bitkisinden hazırlanan su, metanol ve metanol ekstresinden elde edilen alt ekstrelerin, lipoksijenaz enzimi üzerindeki etkisinin incelenerek aktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama çalışmaları ile aktiviteden sorumlu bileşiklerin izole edilmesi ve yapılarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bitkinin toprak üstü kısımlarından su, metanol ve metanol ekstresinin sıvı-sıvı partitisyonu ile n-hekzan, diklorometan, etil asetat, n-bütanol (ve kalan su) alt ekstreleri hazırlanmıştır. Hazırlanan ekstrelerin lipoksijenaz üzerindeki inhibitör etkisi in vitro yöntem ile değerlendirilmiştir. Aktiviteden sorumlu bileşikleri izole etmek için aktiviteyle yönlendirilen fraksiyonlama yöntemi kullanılmış, izole edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik ve kromatografik yöntemler ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Many compounds are known to be used in the treatment of inflammatory diseases. However, due to reasons such as side effects and high costs, new alternative sources with anti-inflammatory activity are being investigated. Within the scope of this thesis, it was aimed to investigate the effect of aqueous, methanol extracts and sub-extracts prepared from Salvia palaestina Benth. on the lipoxygenase enzyme and also isolation and structure elucidation of the compounds responsible for the activity was performed by activity guided fractionation studies. Material and Method: Aqueous and methanol extract and n-hexane, dichloromethane, ethyl acetate, n-butanol (and remaining aqueous) sub-extracts obtained from methanol extracts were prepared from the plant. These extracts were evaluated in respect to their inhibitory effects on lipoxygenase enzyme by in vitro method. Activity guided fractionation method was used to isolate the compounds that are responsible for the activity, and structures of the isolated compounds were elucidated by spectroscopic and chromatographic methods.