Farklı seviyelerde D vitamini eksikliği olan çocuklarda çürük riskinin karyogram modeli kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluating the caries risk in children with varying levels of vitamin D deficiency by using the cariogram model
  1. Tez No: 549005
  2. Yazar: YASEMİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERA DERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: D vitamininin genel sağlık üzerinde olduğu gibi ağız ve diş sağlığı üzerinde de oldukça önemli rolü vardır. Bu rolü çene ve dişin gelişim aşamalarından itibaren başlamakta, diş oluşumundan sonra da çürük üzerindeki etkileri ile devam etmektedir. Çalışmamızın amacı; D vitamini eksikliğinin dişler üzerindeki etkisini araştırmak, D vitamini eksikliği olan çocuklarda çürük riskini Karyogram modeli kullanarak değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışma 2017-2019 yılları arasında gerçekleşmiş olup; yaşları 6-12 arasında değişen, herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan, şiddetli (Grup I-GI) ve orta (Grup II-GII) seviyelerde D vitamini eksikliği bulunan 50 çocuk (35 kız, 15 erkek) ile geçmişte büyüme ve gelişimlerini etkileyen herhangi bir tedavi görmemiş, D vitamini eksikliği olmayan (Grup III-GIII) 25 çocuk (12 kız, 13 erkek) olmak üzere toplam 75 çocukta yürütülmüştür. Çocukların ağız diş muayeneleri ayna ve sonda yardımı ile uygun şekilde yapılmıştır. Muayene esnasında hipoplazi varlığı/yokluğu incelenmiş, kapanış ilişkileri, DMFT/dft indeksleri, PUFA/pufa indeksleri, plak indeksleri kaydedilmiştir. Çocuklardan uyarılmış tükürük örneği alınarak tükürük akış hızları ve tamponlama kapasiteleri ölçülmüştür. Çocuklardan gerekli dental radyografiler alınıp Demirjian yöntemiyle diş yaşı tahminleri yapılmıştır. Tüm bu elde edilen veriler değerlendirilerek Karyogram programına girilmiş ve çocukların çürükten korunma şansları belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS Statistics 21 (IBM, ABD) bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D has a significant impact on the dental health, as well as it plays an important role in the general health. Vitamin D starts to affect oral and dental heath from the developmental stages of the jaw and consequently, continues to influence through the dental caries. The aim of our study is to search the impact of vitamin D deficiency on the teeth and to evaluate the risk of caries development in the children deficient in vitamin D by using the Cariogram model. Materials and Methods: The study, including a total of 75 children; 50 children (35 girls, 15 boys) aged between 6-12 years with no systemic disease but having different levels of vitamin D deficiency and also consisting another 25 children (12 girls, 13 boys) without any previous vitamin D deficiency, was carried out between 2017-2019. Oral and dental examinations were performed consistently with the help of a mirror and a periodontal probe. During the examination, the presence / absence of hypoplasia was assessed, occlusal relationships, DMFT / dft indices, PUFA / pufa indices and plaque indices were recorded. Saliva flow rates and buffering capacities were measured by obtaining stimulated saliva samples from children. The necessary dental radiographs of the children were taken and their dental ages were estimated through Demirjian method. All these collected data were evaluated and entered into the Cariogram software and children's chances of caries protection were determined. Obtained data were assessed by using SPSS Statistics 21 (IBM®, USA).