İş sözleşmesinde şekil serbestisi
Freedom of form principle in labour contract
  1. Tez No: 549034
  2. Yazar: OSMAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
“İş Sözleşmesinde Şekil Serbestisi”başlıklı bu tez çalışması, Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan şekil kurallarına ilişkin genel esasları ve Türk İş Hukuku kapsamında yer alan sözleşmeleri, şekil açısından inceleyen düzenlemeleri içermektedir. Tez konumuz çeşitli mevcut Kanunlar, Yönetmelikler, Yüksek Mahkeme Kararları, Tavsiye Kararları ve Doktrin göz önünde bulundurularak incelenecektir. Çalışmada da göreceğimiz gibi sözleşme özgürlüğü esas olan hukuk sistemimizde, bir iş sözleşmesinin kurulması aşamasında Kanun koyucu tarafından öngörülmüş pek çok sınırlamalar mevcuttur. Bu sınırlamalar, sözleşmenin sağlıklı bir şekilde doğup, devam etmesi açısından özellik göstermektedir. Ancak Kanun koyucu tarafından öngörülen kuralların uygulanmasındaki eksiklikler, geçersiz iş sözleşmelerinin doğmasına ve devam etmesine yol açmaktadır. Çalışma, temel olarak sekiz ana başlık altında incelenmektedir. Çalışmamda öncelikle şekil kavramının hukuk sistemimiz içerisinde niteliğini açıklamak üzere Türk Borçlar Kanunu'ndaki şekle ilişkin genel esaslara değinilecektir. Konuyla bağlantılı olması amacıyla şekil kavramının tarihçesi, şekil kavramının faydaları ve sakıncaları ve şekil kavramının türleri de ikinci başlık altında yer alacaktır. Üçüncü başlık, iş sözleşmesinin tanımı, unsurları ve hukuki niteliğine ayrılmıştır. Dördüncü, beşinci ve altıncı başlıklarda iş sözleşmesinin kuruluşunda, değiştirilmesinde, sona ermesinde ve iş sözleşmesi türlerinde şekil hususlarına değinilmiştir. Bu amaçla belirli süreli iş sözleşmelerinde şekil, çağrı üzerine çalışma ve uzaktan çalışmada şekil, deneme süreli iş sözleşmelerinde şekil, takım sözleşmelerinde şekil ve pazarlamacılık sözleşmelerinde şekil tiplerine yer verilmiştir. Ayrıca, genel kural olan şekil serbestisi ilkesinden ve istisna olan yazılı şekil serbestisi ilkesinden de ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Tezin son bölümleri olan yedinci ve sekizinci ana başlıklarda ise diğer iş Kanunlarında yer alan şekle ilişkin bazı düzenlemeler ile şekle uymamanın hüküm ve sonuçları sizlere sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study that is titled as“Freedom of Form Principle in Labour Contract”includes basic principles related to form rules, which take place in Turkish Code of Obligation, and formations, which examine contracts in preview of Turkish Labour Law in terms of form. Our thesis topic is examined by considering current laws, guidelines, supreme court decisions, recommendations and doctrine. As seen in the study, in our legal system whose basic principle is freedom of contract there are lots of limitations, which is estimated by law-maker when an labour contract is established. These limitations have importance in terms of formation and continuation of contract. However, definiciencies in enforcement of rules, which are estimated by law-maker, cause formation and continuation of invalid labour contract. The study consist of nine main title. In the study, in order to clarify qualification of form concept in our legal system, firstly general principles related to form in Turkish Code of Obligation are mentioned. By reason of that is related to the topic; history, advantages and disadvantages and types of form concept take place under the second title. The third title includes definition, elements and legal characteristic of labour contract. In the fourth, fifth and sixth titles, form aspects in formation, alteration, expiration of labour contract and types of labour contract are mentioned. For this purpose, types of form in fixed term labour contract, in on-call working and telecommuting, in trial periodical labour contract, in team contract and in marketing facilities contract are given place. In addition, freedom of form principle as general rule and written freedom of form principle as exception are mentioned in detail. Finally, in seventh and eighth titles of the thesis, some regulations related to form in other labour laws and prejudice of freedom of form principle are submited.