Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri
The Contract for construction of plot of land
  1. Tez No: 81731
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, şehirleşmenin hızlı gelişimi sonucu önem kazanmış, geçmişi 25-30 yıldan fazla olmayan ve daha çok ülkemize özgü bir sözleşmedir. Bir anlamda ihtiyaçtan doğmuştur, diyebiliriz. Sözleşme Borçlar Kanunumuzda açıkça düzenlenen sözleşmelerden değildir. Sözleşmenin adı ve kapsamı hukukumuzdaki“sözleşme serbestisi”ilkesinin bir sonucudur. Bu niteliği ile yürürlükteki hukuk kurallarıyla da çelişmemektedir. Sözleşmede iki taraf vardır. Bunlardan birincisi; inşaatı yapıp arsa sahibine isabet edecek bağımsız bölümleri teslim etmekle yükümlü müteahhit, diğeri ise; kararlaştırılan arsa paylarını müteahhide devretmekle yükümlü arsa sahibidir. Müteahhidin edimi istisna sözleşmesinin, arsa sahibinin edimi ise taşınmaz satım vaadi sözleşmesinin asli edimleridir. Bu edimlerden her biri tarafların asıl borçlarını oluşturur. Taraflar kanunda düzenlenmiş iki ayrı sözleşmenin içerdiği asli edimleri, kanunun düzenlemediği bir şekilde bir araya getirmek suretiyle yeni bir sözleşme yapmaktadırlar. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinin resmi şekilde yapılması gerekir. Bu resmi şekil, sözleşmenin noterde“düzenleme ”şeklinde yapılmasıdır. Buradaki şekil, ispat değil geçerlilik (sıhhat) şartıdır. Bu nedenle öngörülen şekil kurallarına uyulmadan yapılan sözleşmeler kural olarak geçersizdir. Ancak taraflar kısmen de olsa bir ifa da bulunmuşsa, daha sonra şekil eksikliğinin ileri sürülmesi, hem Yargıtay hem de doktrinde hakkın kötüye kullanılması olarak kabul edilmekte ve şekil kurallarına uyulmadan yapılan sözleşmeler geçerlilik kazanmaktadır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, diğer tüm sözleşmeler gibi, normal olarak ifa ile sona erer. Yine rızai bir sözleşme olduğu için taraflar da anlaşarak her zaman sözleşmeyi sona erdirebilirler. Sözleşmenin diğer sona erme nedenleri ve bunun sonuçları tezimizde ayrıntılı olarak incelenmiştir..,30- «iw-SSS®
Özet (Çeviri)
SUMMARY The contract for construction of part of building lot has been important after the fast development in urbanization, the history of that contract isn 't more 25-30 years and it is one of our country's characteristics. We can say that this contract is created from something necessary. The contract is different from the others which are mentioned in the code of obligation. The concept and the name of that agreement is the result of principle in our law named freedom of contract. For this reason it is not contrary to the rules of law in force. There is two parties in the contract. One of them is a contractor who is responsible for building and delivering the flat. The other is a building lot owner who is responsible for transferring the land share to the contractor. The undertaking for the contractor is the main point in contract for work, whereas the undertaking the building lot owner is the main point in promise to sell contract for immovable. Both of these undertakings mean the main dept of the two parties. The two parties make a new contract by bringing the main undertaking together which are in two different contract. This contract must be made official form. It means that this contract must be made in a notary under the name of“arrangement”. The form which is necessary is the condition to be valid not to prove. That is why the contract which don't have the form conditions are not valid. But, if the two parties have fulfilled some part of the subject of the matter without saying anything, later by claiming this form is understood as abuse of right by court of cassation and doctrine. And the contract accepted as valid. This contract finish is normal way, fulfilling, the same as the other contracts or the parties can finish the contract by making an agreement. The other ways and causes to finish the contract and the results of that has been analysed by its details in the thesis. - 129 -