Sağlık hizmetleri alanı meslek dersleri öğretmenlerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmin düzeylerinin incelenmesi: Ankara örneği
An examination of the organizational commitment and job satisfaction levels of health-care services branch teachers: A case study of Ankara
- Tez No: 549061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günlük hayatın kaynağı, sağlıktır. Sağlık hizmetleri de bu noktada öncelikli bir ihtiyaçtır. Eğitim, bu hizmetlerde kalite ve memnuniyetin belirleyicisidir. Sağlık Alanı Öğretmenleri gelecekte sağlık hizmetleri ekibi ile yardımcı sağlık hizmetlerinde görev alacakların eğitiminde sorumludur. Bu eğitim teorik ve teknik bilgi, beceri eğitimlerinin yanı sıra; güvenilirlik, hizmet sunmaya hazırlıklı ve istekli olma, insancıl ilişkiler ve tutumlar, hizmet talep edeni anlamak ve anlayış, nitelikli iletişim gibi soyut ama temel değerlerin öğretilmesini, uygulanmasını, benimsetilmesini ve kazandırılmasını gerektirir. Bu araştırmada, sağlık hizmetlerinde beklenen ve hedeflenen sonuçları etkileyebileceği kabul edilerek Sağlık Hizmetleri Alanı öğretmenlerinin Örgütsel Bağlılığı ve İş Tatmini incelenmiştir. 2017 yılında Türkiye'deki Sağlık Hizmetleri Alanı Meslek Dersleri Öğretmenleri evreni oluşturmaktadır. Ankara'da 210 meslek dersleri öğretmenine anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçekler Meyer ve Allen Örgütsel Bağlılık Ölçeği Chronbach α:0,825; alt boyutlarının değeri ise Duygusal Bağlılık, Devam Bağlılığı ve Normatif Bağlılık için sırasıyla 0,873; 0,592 ve 0,593'dir. İş Tatmini ölçeği içinse Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeğin güvenirlik analizi yapılmıştır ve Cronbach Alpha katsayısı 0,944 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarının güvenirlik analizi için içsel doyum ve dışsal doyum için sırasıyla Cronbach Alpha 0,896 ve 0,920'dir. Verilere yüzde, frekans, T testi, tek yönlü ANOVA, TUKEY ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu Katsayısı analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasında pozitif yönlü orta derecede güçlü bir doğrusal ilişkinin olduğu görülmüştür. Katılımcıların örgütsel bağlılık ve iş tatmini düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığına dair testlerde, cinsiyet, yaş, hizmet yılı, öğretmenlik ve kurumda çalışma süreleri, mezun oldukları ve eğitim aldıkları yükseköğrenim programları değişkenlerinin tümü için farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health is required to maintain daily life. Therefore, health-care is a fundamental need of everyone. Education determines the quality and satisfactoriness of the health-care services. Health-care branch teachers are responsible with educating the future professionals of the field. This education is not limited to theoretical and technical information as well as skills. It teaches the essential values and abilities such as reliability, being ready and enthusiastic about meeting the requirements of the service, a humane approach to patients and understanding their demands and needs and efficient communication. The thesis examines the organizational commitment and job satisfaction levels of Health-care Branch teachers, assuming that both have a considerable effect on the expectations from and targets of the health-care services. Statistical universe of this case study consists of health-care branch teachers in Turkey in 2017. The data has been gathered by a survey completed by 210 health-care branch teachers. The study uses the Meyer and Allen organizational commitment scale, Chronbach α: 0,825. Sub-dimension values are 0,873, 0,592 and 0,593 for emotional, continual and normative commitment types respectively. Minnesota Job Satisfaction Scale has been used as the job satisfaction scale. For this scale, a reliability analysis has been conducted and Cronbach alpha coefficient is calculated as 0.944. For the reliability analysis of the sub-dimensions of the scale, intrinsic and extrinsic satisfaction values are Cronbach alpha 0,896 and 0,920 respectively. The study applies T-test, one way ANOVA, TUKEY and pearson product moment correlation coefficient analysis. Analysis results demonstrate a positive and moderate linear relationship between organizational commitment and job satisfaction. Factors such as gender, age, years worked, term of employment, alma mater and higher education programmes have been examined to test how different demographic variables affect the organizational commitment and job satisfaction levels of survey participants.