Türkiye'de girişimciliğe yönelik vergi teşviklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of tax incentives for entrepreneurship in Turkia
  1. Tez No: 549075
  2. Yazar: LEMAN KILINÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yenilikçi fikirlerin ticari faaliyetle birleşimi olan girişimcilik, ekonomik kalkınma ve ilerleme açısından çok önemlidir. Ülkemizde girişimcilik kavramı tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Girişimcilik işletme sahipliği, patent sahipliği, risk sermayesi gibi kavramlarla karıştırılmaktadır. Devlet vergi teşvikleri yoluyla girişimcilik kararlarını yönlendirebilmektedir. Bu nedenle devletin vergi teşvik düzenlemelerinin girişimcilik bağlamında analizinin iyi yapılabilmesi için girişimcilik kavramının iyi anlaşılması gerekmektedir. Ülkemizde girişimciliğe yönelik vergi teşvik düzenlemeleri ile ilgili mevzuat çok dağınık bir yapıdadır. Yapılan teşvik düzenlemelerine bakıldığında sosyal girişimcilik ve uluslararası girişimcilik türlerinin en az teşvik verilen alanlar olduğu görülmektedir. Ülkemiz açısından en önemli girişimcilik türleri olan yaratıcı ve yenilikçi girişimcilik türleri için ise diğer girişimcilik türleri ile neredeyse aynı oranda teşvik verilmiştir. Girişimciliğe yönelik vergi teşvik düzenlemeleri halen istenildiği düzeyde olmayıp birçok eksiklikler olduğu görülmektedir. Vergi teşviklerinin amacına ulaşması için bu eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, which is the combination of innovative ideas with commercial activity, is very important in terms of economic development and progress. The concept of entrepreneurship in our country is not fully understood. Entrepreneurship is mixed with concepts such as business ownership, patent ownership and venture capital. The state can direct entrepreneurial decisions through tax incentives. For this reason, it is necessary to understand the concept of entrepreneurship in order to analyze the tax incentive regulations of the state in the context of entrepreneurship. In our country, the legislation regarding tax incentives for entrepreneurship is very scattered. Social entrepreneurship and international entrepreneurship are the least encouraged areas. For the creative and innovative entrepreneurship types, which are the most important types of entrepreneurship in our country, almost the same amount of incentives are given to other types of entrepreneurship. Tax incentive arrangements for entrepreneurship are still not at the desired level and there are many deficiencies. In order to achieve the purpose of tax incentives, these deficiencies need to be eliminated.