Girişimcilerin kamu politikaları bağlamında devletten beklentileri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on entrepreneurs' expectations from the state in the context of public policies
- Tez No: 821838
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu çalışmanın amacı, girişimcilerin kamu politikaları bağlamında devletten beklentilerini, kuramsal bir yapı oluşturabilecek bir biçimde tasnif ederek, tüm boyutları ile ortaya koymaktır. Bu amaçla, Türkiye'de faaliyet gösteren 671 işletme sahibi girişimciyle nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bulgular, beklentilerin 7 ana tema çerçevesinde ele alınabileceğini göstermiştir. Temalar, politika alanlarıyla ve alan yazındaki ilişkili kavramlar çerçevesinde biçimlendirilmiştir. Beklentilerin ağırlıklı olarak sırasıyla“ekonomi, hukuk ve adalet, kamu yönetimi, siyaset kurumu, dış politika, eğitim, sosyal ve kültürel”politika alanlarına yönelik olduğu anlaşılmıştır. Ekonomi politikalarına yönelik beklentilerin sırasıyla;“destek ve teşviklerin arttırılması”,“vergi yükünün azaltılması”ve“ekonomide istikrar, öngörülebilirlik ve güvenin sağlanması”beklentilerini içeren ekonomik süreç politikalarına yönelik olduğu anlaşılmıştır. Hukuk ve adalet alanındaki beklentilerin, ağırlıklı olarak“hukuk devletinin tesisi”,“hukuk sistemine yönelik reform”ve“farklı alanlardaki yasal düzenleme”taleplerinden oluştuğu tespit edilmiştir. Kamu yönetimi alanında ise“bürokrasinin azaltılması”ve“yönetimde adaletin sağlanması”beklentileri öne çıkmıştır. Siyaset kurumuna yönelik beklentiler arasında“siyasi istikrarın sağlanması”,“siyasi kutuplaşmanın önüne geçilmesi”beklentilerinin öne çıktığı tespit edilmiştir. Dış politika alanında“ekonomi odaklı ılımlı dış politika izlenmesi”beklentisinin; eğitim politikaları bağlamında ise“eğitimde reform”beklentisinin öne çıktığı anlaşılmıştır. Genel olarak bu çalışma, girişimcilerin kamu politikaları bağlamında devletten beklentilerini anlamak için kapsamlı bir çerçeve sunmakta ve Türkiye'deki girişimcilerin öncelik verdiği politika alanlarına dikkat çekmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to systematically categorize and present the expectations of entrepreneurs from the state in the context of public policies through a theoretical framework. For this purpose, a qualitative research was conducted with 671 business owner entrepreneurs operating in Türkiye. The findings demonstrate that expectations can be structured within the framework of 7 main themes. These themes are shaped based on policy areas and relevant concepts in the literature. It is understood that expectations are predominantly directed towards the policy areas of“economy, law and justice, public administration, political institution, foreign policy, education, social and cultural”in a respective order. The expectations regarding economic policies are understood to be primarily directed towards economic process policies that include“increasing support and incentives”,“reducing the tax burden”, and“ensuring stability, predictability, and confidence in the economy”, respectively. It has been determined that expectations in the field of law and justice mainly consist of demands for“establishing the rule of law”,“reforming the legal system”, and“regulating laws in different areas”. In the field of public administration, the expectations of“reducing bureaucracy”and“ensuring justice in governance”stand out. Among the expectations for the political institution, it has been observed that demands for“ensuring political stability”and“preventing political polarization”gain prominence. In the field of foreign policy, there is a demand for“pursuing an economy-oriented moderate foreign policy”. Regarding education policies, it has been understood that expectations for“education reform”are highlighted. In general, this study provides a comprehensive framework for understanding entrepreneurs' expectations from the state in the context of public policies and highlights the policy areas that Türkiye entrepreneurs prioritize.