Karahanlı Dönemi edebî eserlerinde İslâmî unsurlar
Islamic elements in the literary works of the Karakhanid Period
- Tez No: 549107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Karahanlılar X. yüzyılda Orta Asya'da kurulan ilk Müslüman Türk devletidir. Karahanlı Devleti, kadim Türkistan coğrafyasında Hun, Gök Türk, Uygur ve diğer Türk kavimlerinin mirası üzerine kurulmuştur. Zamanla bu devlet İslâmiyet'i benimseyerek devletin hemen hemen her alanında İslâm ile Türk kültürünü harmanlayarak kendi Türk-İslâm medeniyetlerini meydana getirmişlerdir. Karahanlıların meydana getirmiş olduğu Türk-İslâm medeniyeti, XI. yüzyıldan itibaren edebiyat alanında en önemli abidevi eserlerini vermeye başlamıştır. Türk İslâm klasikleri olarak adlandırılan Kutadgu Bilig, Dîvânu Lugâti't-Türk, Dîvân-ı Hikmet ve Atabetü'l-Hakayık okuyuculara hem Türk kültürünü hem de İslâmî unsurların Türkler tarafından ne denli benimsendiğini göstermektedir. Eserlerde yer alan ayet, hadis ve İslâmî literatür vasıtasıyla Karahanlıların İslâm tasavvuru da anlaşılmaktadır. Klasiklerin ortaya çıkması ve daha birçok kültürel unsurunda oluşması sayesinde Türk-İslâm medeniyetinin ilk ve geçiş dönemi Karahanlıların devrine tekabül etmektedir. Böylece Karahanlılar, Selçuklular ve diğer Müslüman Türk devletleri için medeniyet dairesinde bir öncü, bir basamak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Karakhanids was the first Turkish state to be established as a Muslim in Central Asia in the X. century. The Karakhanid State was founded on the legacy of Hun, Gok Turk, Uighur and other Turkish tribes in ancient Turkestan. In time, this state, by adopting Islam, has generated its Turkish-Islamic civilizations by combining Islam and Turkish culture in almost every area of the state. The Turkish-Islamic civilization that was formed by the Karakhanids from XI. century began to give the most important monumental works in the field of literature. Qutadgu Bilig, Dīwānu'l-Luġat al-Turk, Divan al-Hikmah and Atabetü'l-Hakayik which are called Turkish-Islamic classics, show the readers that both Turkish culture and Islamic elements have been adopted by the Turks. The verses, hadiths and Islamic literature included in the works show the Islamic imagination of Karakhanids. Thanks to the emergence of classics and the formation of many other cultural elements, the first and transitional period of the Turkish-Islamic civilization corresponds to the transfer of the Karakhanids. Thus Karakhanids states have became a pioneer, a step in the circle of civilization for Seljuks and other Muslim Turkish states.