Siyasal iletişimde kamuoyu oluşturma aracı olarak Adalet Yürüyüşü'nün söylem analizi
Discourse analysis of Justice March as a means to forming public opinion at political communication
- Tez No: 549111
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma kapsamında 15 Haziran 2017 ile 9 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Adalet Yürüyüşü'nün, siyasal iletişimde kamuoyu oluşturma çalışması bağlamında, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilen konuşmaları üzerinden söylem analizi yapılarak, bu eylemle kamuoyunun gündemine hangi konunun taşındığı, yapılan yürüyüşün hedef kitlesinin ne olduğu ve Türk siyasi hayatına etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde siyasal iletişim ve siyasal iletişimin gelişimine vurgu yapılmış, siyasal iletişimin aktörleri ve araçları açıklanmıştır. İkinci bölümde kamuoyunun gelişimi, kamuoyu oluşturan etmenler ve kamuoyu oluşturma araçları incelenmiştir. Analiz kısmı olan üçüncü bölümde CHP Genel Başkan'ı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilen konuşmaları eleştirel söylem analizine tabi tutularak incelenmiştir. Sonuç bölümünde, söylem analizinde ulaşılan veriler doğrultusunda Adalet Yürüyüşü'nün mesajları, hedef kitlesi ve siyasal hayata dönük etkileri yorumlanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the scope of this work, in the context of work to forming public opinion at political communication, via Republican People's Party Head Kemal Kılıçdaroğlu' s statements analysis of selected speech, ıt is aimed to expose which issue has been put on the agenda, what is the target audience of the march and the effects to Turkish political history of Justice March achieved between 15 June 2017 and 9 July 2017. In this respect, the work consists of three sections. At the first section, political communication and the improvement of political communication have been underlined and actors and tools of political communication have been clarified. At second section, improvement of public opinion, factors which forming public opinion and the constitution tools to forming public opinion have been investigated. At the third section which is analysis section, Republican People's Party Head Kemal Kılıçdaroğlu' s selected speech has been examined with critical discourse analysis. At the conclusion section, the messages of Justice March, target audience and the political effects have been interpreted according to obtained data of discourse analysis.