Wittgenstein'da matematiğin temelleri sorunu
The problem of the foundations of mathematics in Wittgenstein
- Tez No: 549125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜÇ GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Wittgenstein'ın felsefesi üzerine yapılan çalışmaların çok büyük bir kısmı O'nun mantık ve dil anlayışı ile ilişkilidir. Bununla birlikte, sayıca az da olsa O'nun din, sanat ve zihin anlayışını konu edinen çalışmalar mevcuttur. Ancak, felsefeye yaptığı en büyük katkının matematik felsefesi alanında olduğunu söyleyen Wittgenstein'ın, matematik felsefesini konu edinen çalışmaların sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu tezde, Wittgenstein'ın birinci ve ikinci döneminde ortaya koymuş olduğu felsefi söylem, matematik felsefesi tartışmaları ile ilişkisi içerisinde ele alınmıştır. Çalışmanın iki veçhesi mevcuttur. Bunlardan ilki, Wittgenstein'ın her iki döneminde ortaya koymuş olduğu matematik felsefesini tüm yönleri ile serimlemektir. İkincisi ise, Wittgenstein'ın matematik felsefesine, kendi matematik felsefesi yaklaşımımız üzerinden bir eleştiri getirmektir. Bu eleştirinin ana fikri şudur: Wittgenstein'ın Tractatus'ta biçimsel nesneler, biçimsel bağıntılar ve ikinci dönem eserlerinde benimsediği sonlucu matematik anlayışı üzerinden çizdiği matematiksel çerçeve, matematiğin bütünü kuşatmak bakımından yetersizdir.
Özet (Çeviri)
A major part of the studies on Wittgenstein's philosophy is related with his understanding of logic and language. There are also few studies on his understanding of religion, art and mind. However, studies on Wittgenstein's philosophy of mathematics are even less in number although Wittgenstein said that his chief contribution to philosophy was in the area of the philosophy of mathematics. In this dissertation, Wittgenstein's philosophical discourse in the first and second period of his philosophy was discussed in relation with the discussions of the philosophy of mathematics. There are two aspects of the study. First of these is to expose Wittgenstein's philosophy of mathematics in both periods. Second aspect of this study is to criticize Wittgenstein's philosophy of mathematics through our approach of the philosophy of mathematics. Main idea of this criticism is this; the mathematical framework that is structured through formal objects and formal relations in Tractatus, and finitistic mathematics that Wittgenstein adopted in his second period writings is insufficient to encompass the whole of mathematics.