Levni'nin Topkapı Sarayı Müzesinde yer alan H.2164 numaralı kıyafet albümündeki kadın giysilerinin incelenmesi
Analysing women clothes in the clothing album by levni; Number H.2164 in the Topkapı Palace Museum
- Tez No: 549134
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Lale Devri, Osmanlı İmparatorluğu için Batı dünyasına açılışın başlangıcı olup yenileşme hareketlerinin yaşandığı birçok ilmi ve kültürel faaliyetin gerçekleştirildiği Osmanlı tarihinin önemli bir dönüm noktası olmuştur. Dönemin hükümdarı III. Ahmet sanata her alanda geniş olanaklar sağlamıştır. Kendisi de şair ve iyi bir hattat olan Sultan, kitaplara ve minyatür sanatına büyük ilgi göstermiştir. Osmanlı tarihine ışık tutan önemli eserlerden biri olan minyatürler, tarihi olayları betimleyen, anlattığı zamanın geleneklerini, kültürünü, yaşama biçimlerini, giyimlerini anlatan belge niteliğinde önemli eserlerdir. Minyatür sanatına derinlik ve perspektifi getiren ve doğal renkler kullanmayı tercih eden Lale Devrinde sarayın başnakkaşı olan Levni, minyatür sanatına birçok önemli eser kazandırmıştır. III. Ahmed'in şehzadelerinin sünnet düğününü anlatan Surname'sini süsleyen minyatürler, Padişah portrelerinin yer aldığı Musavver Silsilename'si ve tek sayfalar halindeki Kıyafet Albümü Levni'nin en ünlü eserleri arasındadır. Bu çalışmada, Levni'nin Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde H.2164 envanter numarası ile kayıtlı bulunan Kıyafet Albümünde yer alan 19 kadın figürü doküman inceleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Figürler üzerindeki giysi parçaları, model, kumaş, renk ve süsleme özellikleri ile tasarım ilke ve öğeleri açısından incelenerek giysilerin ve kumaş desenlerinin teknik çizimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Tulip Period was the beginning of opening up to the Western world for the Ottoman Empire and was an important milestone for Ottoman history where renovation movements occurred and scientific and cultural activities were carried out. The ruler of the period, Ahmet III has provided a wide range of opportunities in all art forms. The Sultan, who was a poet and good calligraphist, has shown great interest in books and the art of miniature. One of the most important artworks that shed light on Ottoman history, Miniatures are important works that have documented characteristics describing historical events, describing the traditions, culture, lifestyle and clothing of the time. Levni, head painter of the palace in Tulip Period, who brought depth and perspective to art of miniature and preferred to use natural colours, drew many important miniature paintings. The miniatures decorating Surname (imperial festival book) and describing the circumcision feast of the sons of Ahmet III; decorating the Musavver Silsilename, which includes portraits of Sultans, and the Clothing Album in the form of single sheets are among most famous artworks of Levni. In this study, Levni's 19 women figures from the Clothes Album registered with the inventory number H.2164 in the Topkapı Palace Museum Library is analyzed by document inspection method. Technical drawings of the clothes and fabric patterns were made by examining the pieces of clothing on the figures, model, fabric, colour and decoration features in terms of design principles and elements.