Çağdaş oyunculuk eğitiminde 'Mevcudiyet' kavramı ve bir uygulama
The concept of 'Presence' in contemporary actor training and a workshop
- Tez No: 549255
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Oyuncunun sahnedeki mevcudiyetini, hem teatral deneyimin yaratıcı bir parçası hem de oyuncunun ifadesini canlandıran ve güçlendiren dinamik bir oyun bileşeni olarak kabul etmek, mevcudiyeti geliştirmenin ve sürdürmenin yolları var mıdır sorusunu doğurur. Bu çalışmada oyuncunun sahnedeki mevcudiyetini geliştirip güçlendirebilecek araçlar araştırılırken, öncelikle kavramsal bir inceleme yapılmış, ardından çağdaş oyunculuk araştırmaları ve eğitiminde mevcudiyetin nasıl yer aldığına bakılmış ve oyuncunun mevcudiyetini güçlendirmeye yönelik bir atölye önerisinde bulunulmuştur. Uygulanan alıştırmaların oyuncunun mevcudiyetine nasıl bir katkı sunduğu ise atölye katılımcılarının deneyimlerine dair ifadeleri aracılığıyla yorumlanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acknowledging the actor's presence on stage as both a creative part of the theatrical experience and a dynamic component of a play which enlivens and empowers the expression of the actor, leads to the question whether it can be maintained and developed. This dissertation examines the tools that can be used to enrich the presence of the actor first via a theoretical analysis of the concept of presence, and then an investigation of the ways contemporary acting and actor training studies approach it, and proposes a workshop designed to improve the actor's presence on stage. Finally, how the workshop content and exercises designed contribute to the state of presence is questioned and evaluated in accordance with the participants' statements on their experience.