Erken evre glottik larenks radyoterapisinde doz optimizasyonunun araştırılması
Investigation of dose optimization in early stage glottic laryngeal radiotherapy
  1. Tez No: 559343
  2. Yazar: BURAK ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmada, radyoterapi görmüş 15 hastanın 3-Boyutlu Konformal Radyoterapi (3B-KRT), Yoğunluk Ayarlı RT (YART), Yoğunluk Ayarlı Ark Radyoterapi (YAAT) ve Tomo-Helikal YART (TH-YART) teknikleri ile geriye dönük oluşturulan tedavi planlarının, hedef hacim dozları, riskli organ dozları ve MUdeğerleri bakımından istatiksel olarak araştırılması amaçlanmıştır. Hastaların Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri, İ.Ü Onkoloji Entitüsü arşivinden temin edilmiştir. 3B-KRT planları için konvansiyonel-boost tekniği, YART, YAAT ve TH- YART planları için simultane-integre-boost (SIB) tekniği kullanılmıştır. Fraksiyon başına 2.12 Gy'den toplamda 33 fraksiyon tedavi dozu tanımlanmıştır. PTV-63 ve PTV-70 tedavi hacimlerinin %95'nin sırasıyla en az 63 ve 70 Gy tedavi dozunu alması hedeflenmiştir.Herhangi bir tutululenf nodu ışınlaması yapılmamıştır.Tedavi hacimleri değerlendirilmesi için ICRU 83 raporları referans alınmıştır. YART, YAAT ve TH-YARTile 3B-KRT tekniğine göre istatiksel olarak anlamlı daha iyi konformite ve homojenite indeks değerleri elde edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to statistically investigate the treatment plans retrospectively obtained by 3-Dimensional Conformal-RT (3B-CRT), Intensity Modulated-RT(IMRT), Intensity Modulated Arc-RT(IMAT) and Tomo-Helical-IMRT(TH-IMRT) techniques of 15 patients who had radiotherapy, in terms of target volume doses, risky organ doses and MU. The computerized tomography images of the patients were obtained from the Institute of İ.Ü Basic Oncology.2.12 Gy per fraction in total 33 fractions treatment dose is prescribed. It was aimed that 95% of PTV-63 and PTV-70 treatment volumes received the treatment dose of at least 63 and 70 Gy respectively. No lymph nodes were irradiated. Conventional-boost technique is used for 3D-CRT and simultaneous-integrated-boost (SIB) technique is used for IMRT, IMAT and TH-IMRT. The ICRU 83 reporting guidelines were followed for the evaluation of treatment volumes.