Farklı havzalardan alınan suların killerin bazı geoteknik özelliklerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of water collected from different basins on some geotechnical properties of clays
  1. Tez No: 549439
  2. Yazar: ZEYNEP ERKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NEŞE KURT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Killerin mühendislik davranışı, içerdikleri su miktarına göre farklılık göstermektedir. Bu değişiklikler killeri meydana getiren minerallerin kristal yapısına ve boşluklardaki suyun kimyasal özelliklerine bağlıdır. Yapılan bu çalışmada Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan farklı havzalardaki (Fırat Havzası, Çoruh Havzası, Aras Havzası) suların Erzurum'dan temin edilen yüksek plastisiteli ve düşük plastisiteli killerin bazı geoteknik özelliklerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla killer üzerinde çeşme suyu ile gerçekleştirilen kıvam limitleri, standart proktor ve serbest basınç deney sonuçları, Fırat Havzası'ndan, Çoruh Havzası'ndan ve Aras Havzası'ndan alınan sular ile gerçekleştirilen deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. İlaveten farklı havza sularının killerin şişme potansiyeli üzerindeki etkileri niteliksel yöntemle kıvam limitlerine bağlı olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilen deneyler, suların kimyasal içeriğine bağlı olarak yüksek ve düşük plastisiteli killerin, kıvam, kompaksiyon ve şişme özelliklerinin belirgin bir şekilde değiştiğini, serbest basınç mukavemetlerinde ise belirgin bir değişim meydana gelmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Engineering behaviour of clays differs related to the amount of water they consist. Varieties related to the amount of water depend on the crystal structure of minerals composing clays and chemical properties of water in voids. In this study, the effects of water collected from different basins (Euphrates Valley, Coruh Basin, and Aras Basin) in the Eastern Anatolia on the geotechnical properties of the clay with high and low plasticity taken from Erzurum have been analysed. For this purpose, the consistency limits, standard proctor and unconfined compressive strength tests results of clays samples prepared with tap waters have been compared with the results of the clay samples with waters taken from Euphrates Valley, Coruh Basin, and Aras Basin. Additionally, the effects of different basin waters on the swelling potential of clays were determined by the qualitative method depending on the consistency limits. The test results showed that, the consistency properties, compaction parameters, and swelling properties of clays have been changed according to the chemical contents of water. However, not much of a change has been observed in the unconfined compressive strenght values.