Üniversite öğrencilerinin siyasal katılımında sosyal medyanın rolü
The role of social media in the political participation of university students
- Tez No: 549478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsan ile başlayıp yine insan ile devam eden bir edim olarak tanımlanan iletişim kavramının tarihçesine bakıldığında, insanoğlunun tarihi ile eşdeğer bir sürece sahip olduğunu görüyoruz. Yaşadığımız yüzyıla ismini veren iletişim kavramının, kitle iletişim araçlarında meydana gelen hızlı gelişmelere bağlı olarak şekil değiştirdiğini ve yeni bir boyutta karşımıza çıktığını görüyoruz. İletişimin bu yeni boyutu, yeni medya olarak adlandırılmaktadır. Vatandaşların, oy vererek seçtikleri siyasetçilerin aldıkları kararlara artık yeterince katılım sağlayamamaktan yakındıkları ve bir nevi krize girdiği belirtilen temsili demokrasinin yaşadığı meşruiyet sorununa bir çözüm önerisi olarak karşımıza çıkan yeni medya ve özelinde sosyal medya kavramlarının bu meşruiyet soruna çözüm getirip getiremeyeceği sorusu çalışmanın amaçları arasındadır. Sosyal medyayı en yoğun kullanan kesimin gençler olduğu yapılan araştırmalarca sabit olduğundan, yukarıda sorulan soruya yanıt bulmak için Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Konya Selçuk üniversitesi ve Uşak Üniversitesinde okuyan öğrencilere anket yapılmış ve bu anketlerin sonuçları çalışmanın yöntem kısmında detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışma sonunda, öğrencilerin siyasal katılım davranışlarında bulunma süreçlerinde sosyal medyanın çok fazla bir rolü bulunmadığı görülmüştür. Siyaset ile ilgilenen ve çevrimdışı siyasal katılım davranışlarında bulunan gençlerin, çevrimiçi siyasal katılım davranışlarında da bulundukları, siyasete ilgi duymayan ve çevrimdışı siyasal katılım davranışında bulunmayan gençlerin, çevrimiçi siyasal katılım davranışında da bulunmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of the concept of communication, which is defined as a performance that starts with human being and continues with human beings, we see that it has an equivalent process with the history of human beings. We see that the concept of communication, which gives its name to the century we live in, changes its shape depending on the rapid developments in the mass media and emerges in a new dimension. This new dimension of communication is called the new media. The question of whether the new media and in particular the social media concepts can bring a solution to the legitimacy problem which is asserted as the citizens complain for not sufficiently being able to participate in the decisions of the politicians they have elected by voting any more and thus the representative democracy is deemed in a crisis is among the purposes of this study. Since it was determined by the researches that the people using social media most is the young, a questionnaire was applied to the students in Isparta Suleyman Demirel University, Konya Selcuk University and Uşak University to find the answer to the foregoing question and the findings of these surveys have been explained in the methodology part in detail. At the end of the study, it was seen that social media did not play a very important role in the process of students' participation in political participation. It was seen that young people who were interested in politics and engaged in offline political participation behaviors have also been involved in online political participation behaviors, while those who were not interested in politics and not engaged in offline political participation behavior, have not been involved in online political participation behavior, either.