Üniversite gençliğinin siyasal katılımında sosyal medyanın rolü: SDÜ ve Isubü öğrencileri üzerine bir değerlendirme
The role of social media on university youth's political participation: An evaluation on SDU and Isubu students
- Tez No: 688952
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OKCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sosyal medya, her alanda olduğu gibi siyasal iletişimde de önemi göz ardı edilemeyen bir konuma gelmiştir. Sosyal medyayı önemli bir siyasal iletişim aracı olarak gören çalışmalar olduğu gibi üzerine fazla değer atfedildiğini savunan çalışmalar da bulunmaktadır. Yedi milyonu geçen sayılarıyla üniversiteli gençlik Türk siyasetinde önemli bir yere sahiptir. Üniversiteli gençliğin, siyasal katılımına olumlu ya da olumsuz etki eden faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlere müdahale edebilmek, siyasete yön verebilmek açısından önemlidir. Bu müdahale siyasal iletişim çalışmalarıyla mümkün olmaktadır ve günümüz gençliğinin sosyal medyada geçirdiği zaman göz önüne alındığında siyasal iletişim çalışmalarının sosyal medya alanına kayması muhtemeldir. Bu çalışma da Isparta'da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin siyasal katılım faktörlerini ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarını tespit ederek, sosyal medya kullanımının siyasal katılıma etkisini araştırmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde siyaset kavramı ve onunla ilgili kavramlar anlatılmaktadır. İkinci bölümde sosyal medyanın ne olduğunu anlamaya yardımcı olacak tanımlar yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise sosyal medya ve siyaset ilişkisi olaylar ve uygulamalar yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise konu hakkındaki alan araştırmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, as in all other fields, has become an important position in political communication. There are many studies regarding social media as a significant political communication tool, and there are also some studies arguing that it is attributed to too much value. With a population exceeding seven million, the university students have an important place in Turkish politics. Determining the factors that affect the students' political participation positively or negatively and being able to intervene in these factors are important in terms of shaping politics. This intervention is only possible through political communication studies, and also it is likely that political communication activities may shift to the field of social media considering the time spent by the youth of today on social media. This study investigates the effect of social media usage on political participation by identifying political participation factors and social media usage habits of university students studying in Isparta. In the first section of the study, the concept of politics and its sub-concepts are explained. In the second section, the related definitions are given to help understand what social media is. In the third section, the relationship between social media and politics is explained with the help of events and applications. In the fourth section, field research on the subject is examined.