Determined the operation modes on compact hydraulic excavator and their effects of fuel consumption and hydraulic system in real working condition
Gerçek çalışma koşullarında kompakt hidrolik ekskavatör üzerindeki çalışma modlarının belirlenmesi, modların yakıt tüketimi ve hidrolik sisteme etkileri
- Tez No: 549506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, kompakt hidrolik ekskavatörün gerçek çalışma koşullarının hidrolik sistem ve yakıt tüketimi üzerindeki etkileri anlık olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, hidrolik basınç, hidrolik debi, anlık yakıt tüketimi, ataşman cycle time değerleri ve ortalama yakıt tüketim değerleri belirlenmiştir. Kompakt hidrolik ekskavatör için saatlik yakıt tüketimi ve cycle time değerleri analiz edilmiştir. Çalışmada pistonlu ve dişli pompa ile hidrolik sistemin basınç ve debi değerleri zamana bağlı sunulmaktadır. Operasyon modları için ayrı testler yapılarak incelenmiştir. Elde edilen datalara göre sistem limit değerleri belirlenmiştir. Makine ataşman hareketlerinin cycle time değerleri elde edilerek operasyon modlarının uygunluk ve verimliliği belirlenmiştir. Hendek kazma, düz yürüyüş, toprak tesviye ve rölanti durumlarının sistem ve yakıt tüketimi üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Elde edilen tüm verilere göre verimli operasyon modları için sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the actual operating conditions of the compact hydraulic excavator on the hydraulic system and fuel consumption were investigated. In this context, hydraulic pressure, hydraulic flow, instant fuel consumption, attachment cycle time values and average fuel consumption values were determined. For the compact hydraulic excavator, hourly fuel consumption and cycle time values were analyzed. The hydraulic pressure and flow values of the piston and gear pump are presented in the study depending on the time. Separate tests were carried out for operation modes. According to the data obtained, system limit values were determined. Cycle time values of machine attachment movements were obtained and the suitability and efficiency of operation modes were determined. The effects of trench digging, straight travelling, soil levelling and standby idling on the system and fuel consumption have been demonstrated. According to all data, results are presented for efficient operation modes.