Kırsal alanda yarı göçer çingenelerde toplumsal cinsiyet rolleri ve iktidar ilişkilerinin analizi: Bolu Taşkesti örneği
Gypsies living in rural areas, analysis of gender and power relations: Bolu/ Taşkesti example
- Tez No: 549554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Toplumsal cinsiyet, bireyin kültürle kurduğu ilişkide özne olma sürecinde yaşadığı deneyimleri yansıtmaktadır. Bu deneyimler, gündelik yaşamda çeşitli iktidar ilişkilerini var etmektedir. Gündelik yaşam sürecinde kadınların ve erkeklerin iktidar ilişkilerinde; kimin, neyi, nasıl yapacağı, sınırlarını nereden çizeceği, kime hangi özellik ve değerlerin atfedileceği gibi konular yer almaktadır. İktidar ilişkilerinin incelenmesinde ise aile en önemli yapıdır. Kamusal ve özel alandaki kadının varlığının, iktidar dengelerinde nerde olduğunun görülmesi açısından bu durumun irdelenmesi gerekmektedir. Yapılan bu çalışmanın da en temel amacı; kırsal alanda yarı göçer bir şekilde yaşayan Çingenelerin, yaşamlarını özel ve kamusal alanda cinsiyetleri üzerinden nasıl deneyimlediklerini, ilişkilerini hangi iktidar sürecinden geçirdiklerini ortaya koymak ve bulguları betimsel analiz çerçevesinde aktarmaktır. Bolu/Taşkesti kırsalında yaşayan 10 kadın ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilerek tamamlanan bu çalışmada; Çingene kadınların aile ilişkilerinde üstlendikleri sorumluluk ve rollerin, kırsal alandaki iş paylaşımı ve karar verme durumlarının, aile konumundaki statü ve saygınlıklarının, aynı zamanda kadının belirginliği ve değerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender reflects the experiences of the individual in the process of being the subject in the relationship with the culture. These experiences create various power relations in everyday life. in the relations of power of women and men in everyday life; topics such as who, what, how to do it, where to draw its boundaries, and which features and values to be attributed. Family is the most important structure in the study of power relations. This situation should be examined in order to see where the presence of women in public and private sphere exists in the balance of power and power. the main purpose of this study; In the context of descriptive analysis, Gypsies who live in rural areas in a semi-nomadic way experience how they experience their lives through gender in private and public spherestransfer to. Bolu / Taşkesti countryside with 10 women living in the in-depth interview was completed with this study; The roles and roles of Gypsy women in family relations, their job sharing in rural areas and their status, their status and dignity in family status are the sameand the value of the woman at the time is high.