Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'ndan elde edilen balık köftelerinde Defne ve Biberiye uçucu yağlarının duyusal ve mikrobiyolojik kaliteye etkisi
Effect of laurel and rosemary essential oils on sensory and microbiological quality in fish ball from rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 549630
  2. Yazar: ERGÜL KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'ndan elde edilen balık köftelerinin bazı mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine defne ve biberiye uçucu yağlarının etkileri araştırılmıştır. Gökkuşağı alabalığı filetoları kıyma haline getirilerek farklı katkı maddeleri ilave edilerek üç köfte grubu oluşturulmuştur. Bu köfte gruplarından; 1. grup; kontrol grubu (Kk), 2. grup; biberiye uçucu yağı ilave edilmiş grup (Bk) ve 3. grup; defne uçucu yağı ilave edilmiş guptan (Dk) oluşmuştur. Tüm köfte örnekleri 4±1oC'de muhafaza altına alınarak periyodik olarak mikrobiyolojik ve duyusal olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çiğ balık etinde toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB) sayısı 5,24±0,04 log kob/g, toplam psikrofilik aerobik bakteri (TPAB) sayısı 4,22±0,02 log kob/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of laurel and rosemary essential oils on some microbiological and sensory properties of fish meatballs obtained from rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were investigated. Rainbow trouts fillets were minced and three groups of meatballs were formed by additing different additives. These meatball groups was formed from; group 1; control group (Kk), group 2; Rosemary essential oil added group (Bk) and group 3; Laurel essential oil added group (Dk). All meatballs samples were kept at 4±1oC and periodically evaluated as microbiological and sensory. According to the results of the study, the total number of mesophilic aerobic bacteria (TMAB) in the raw fish meat was 5.24 ± 0.04 log cfu / g, and the total number of psychophilic aerobic bacteria (TPAB) was 4.22 ± 0.02 log cfu / g.