Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1972)'dan jambon yapımı ve raf ömrünün belirlenmesi
Production of ham rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W., 1972) and determination of shelf life
  1. Tez No: 283778
  2. Yazar: FATMA EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Fisheries Technology, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W.,1792)'ndan jambon yapımı ve 4±1oC'de raf ömrünün belirlenmesi amaçlanmıştır.Besin bileşenleri analiz sonuçlarına göre taze balık eti ve jambon örneklerinin 0.gün su, ham protein, ham yağ ve ham kül oranları sırasıyla %76,443±0,171, %17,711±0,408, %5,463±0,281, %1,877±0,043 ve %69,570±0,210, %17,449±0,115, %5,047±0,024 ve %3,220±0,020 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, production of ham from rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W.,1792) and determination of shelf life at 4±1 oC during storage were aimed.According to analiysis results of nutritional components, moisture, crude protein, crude fat and crude ash of raw fish samples and ham samples were determined as 76.443±0.171%, 17.711±0.408%, 5.463±0.281%, 1.877±0.043% and 69.570±0.210%, 17.449±0.115%, 5.047±0.024%, 3.220±0.020%, respectively.