Türkiye'de bağımsız denetim ve bir işletme uygulaması
Independent auditors and a business application in Turkey
- Tez No: 549657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY MÜNYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bağımsız denetim, işletme faaliyetlerinin sonucu olarak denetim standartlarına uygun mali tablolardan oluşmaktadır. Bu standartlara uygun olarak oluşan mali tabloları denetlemek, Türkiye'de olduğu gibi hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik yapının önemli bir parçasıdır. Karar alıcılar, şirketler için alacakları kararlar öncesi ekonomik ve ekonomik olmayan verileri dikkate alarak karar vermektedirler. Bunun için mali tablolar kullanılmaktadır. Karar alıcılar, kendilerine sunulan verilerin doğru ve güvenilir olduğunu varsaymaktadır. Bununla birlikte tabloların yanıltıcı bilgiler içermesi durumunda, bir risk söz konusudur. Bu riski ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için bağımsız denetim gerekmektedir. Bağımsız denetimden istenen hedefi elde etmek kaliteli denetleme ortamıyla mümkün olabilir. Güvensiz bir denetim ortamı piyasaların gelişimini durduracak, en nihayetinde çöküşüne de sebep olabilecektir. Denetçilerin sistemi denetlemeleri ve kaliteli denetleme ortamı yaratmak için bu bilinçle hareket etmeleri önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bağımsız denetleme ortamını araştırmak ve bir şirket üzerinden bağımsız denetim raporlarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Independent audit is formed as a result of business operations, through the use of financial statements in line with the auditings standards. Auditing the financial statements formed via these standards, is an essential part of the economic structure of Turkey as well as other developing and developed countries. Decision makers, make decisions on account of the pre-economic and non-economic data of the companies. Thus, the financial statements are used for this purpose. Decision makers assume that the data presented to them is accurate and reliable. However, if the statements contain misleading information, a risk sets in. Independent supervision is required to eradicate this risk or reduce it to the most. Achieving the desired objective from independent auditing could be achieved through a quality auditing environment. An insecure environment of audit would bring an end to the development of markets and may eventually lead to total collapse as well. It is important that auditors audit the system and act with conscience to create a quality auditing environment. The aim of this study is to investigate the independent audit environment in Turkey and to examine audit reports over a company.