Farklı hibrit abutmant prototiplerinin tam seramik kronların optik özellikleri üzerindeki etkilerinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of different hybrid abutment prototypes on optical properties of all ceramic crowns
- Tez No: 658626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİYET KILINÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hibrit abutmantlar titanyum (Ti) materyalinin dayanıklılık; PEEK (polieter eter keton), zirkonyum, cam seramik, rezin matrikse ilave cam seramik gibi materyallerin estetik özelliklerini bir araya getirmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışma ile amaçlanan, farklı koping materyalleriyle hazırlanan hibrit abutmant prototiplerinin tam seramik kronun optik özelliklerine olan etkisini spektrofotometrik analizler ile belirleyip, klinisyenlere materyal seçimi konusunda yardımcı olmaktır. 40 adet titanyum altyapı (Ti-base) örneğinin (12x14x1mm) üzerine, lityum disilikat, rezin matrikse ilave cam seramik, PEEK ve zirkonyum materyallerinden hazırlanan koping örnekleri (12x14x0,7 mm; n=10) yerleştirilerek 40 adet hibrit abutmant örneği elde edildi. Kontrol grubu için hazırlanan zirkonyum örnekler (12x14x1,8 mm) Ti-base olmaksızın kullanıldı. Grup LT:Ti-base+Lityum disilikat abutmant, Grup ZT:Ti-base+Zirkonyum abutmant, Grup VT: Ti-base+Vita Enamic abutmant, Grup PT:Ti-base+PEEK abutmant, Grup K: Zirkonyum (kontrol) abutmant. Ardından protetik restorasyonu temsilen IPS e.max CAD bloğundan elde edilen 50 adet örnek (12x14x1 mm), hibrit abutmant ve kontrol grubu örneklerinin üzerine yerleştirilerek kron konfigürasyonları oluşturuldu. Örneklerin renk değerleri spektrofotometre yardımıyla ölçüldü. Ardından CIEDE2000 (ΔE00) formülü yardımıyla renk değişimi hesaplandı. Veriler, Tek Yönlü Anova Testi, Tukey HSD Test ve Eşleştirilmiş Örneklemler T-Testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Hybrid abutments is designed to combine the durability of titanium (Ti) material; optic properties of materials such as PEEK (polyether ether ketone), zirconium, glass ceramic, glass ceramic in a resin interpenetrating matrix. The aim of this study is to determine the effect of hybrid abutment prototypes prepared with different coping materials on the optical properties of all-ceramic crowns by spectrophotometric analysis and assist clinicians in material selection. 40 hybrid abutment samples were obtained by placing coping samples (12x14x0,7 mm; n = 10) prepared from lithium disilicate, glass ceramic in a resin interpenetrating matrix, PEEK and zirconium materials on 40 titanium substructure (Ti-base) samples (12x14x1mm). Zirconium samples (12x14x1,8 mm) prepared for the control group were used without Ti-base. Group LT:Ti-base+Lithium disilicate abutment, Group ZT: Ti-base+Zirconium abutment, Group VT:Ti-base+Vita Enamic abutment, Group PT:Ti-base+PEEK abutment, Group K:Zirconium (control) abutment. Then 50 samples (12x14x1 mm) obtained from the IPS e.max CAD block representing the prosthetic restoration were placed on the hybrid abutment and control group samples, and crown configurations were created. Color values of the samples were measured with the aid of a spectrophotometer. Then, color change wascalculated with the help of the formula CIEDE2000 (ΔE00). The data were evaluated statistically using the One-Way Anova Test, Tukey HSD Test and Paired Samples T-Test.