Kronik obstrüktif akciğer hastalarına sağlığı geliştirme modeline göre verilen hemşirelik bakımında yaşamın anlamı ve özbakım gücünün değerlendirilmesi
Meaning of life and assessment of self-care force in nursing care given by model of health promotion for chronic obstructive pulmonary patients
  1. Tez No: 549751
  2. Yazar: FATMA KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Araştırma, kronik obstrüktif akciğer hastalarına sağlığı geliştirme modeline göre verilen hemşirelik bakımında yaşamın anlamı ve özbakım gücünü değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal Metot: Bu araştırma, tam deneysel desen olan Solomon Dört Grup Model olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Kilis Devlet Hastanesi ve Gaziantep Dr. Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde KOAH tanısı konulan yetişkin hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemi power analizi ile belirlendi ve 1. Deney grubuna 40, 2. Deney grubuna 40, 1. Kontrol grubuna 40 ve 2. Kontrol grubuna 40 KOAH'lı hasta basit rastgele örnekleme yöntemi ile gruplara atandı. Veriler Haziran 2018–Şubat 2019 tarihleri arasında toplandı. Verilerin elde edilmesinde Tanıtıcı Bilgi Formu, Yaşam Tutum Profili Ölçeği ve Özbakım Gücü Ölçeği kullanıldı. Deney gruplarındaki hastaların evlerinde araştırmacı tarafından Sağlığı Geliştirme Modeline göre 2 haftada bir 3 kez hemşirelik bakım uygulandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi, ki-kare ve ANOVA kullanıldı. Bulgular: Deney 1 grubundaki hastaların Özbakım Gücü Ölçeği son test puan ortalaması 112.70±29.0; Yaşam Tutum Profili Ölçeği son test puan ortalaması 156.37±13.5 olarak saptandı. Kontrol 1 grubundaki hastaların Özbakım Gücü Ölçeği son test puan ortalaması 81.35±17.7, Yaşam Tutum Profili Ölçeği son test puan ortalaması 120.50±31.9 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the meaning of life and self-care power in nursing care given to chronic obstructive pulmonary patients according to health promotion model. Material Methods: This research was carried out as the Solomon Four Group Model, which is a full experimental design. The study population consisted of adult patients diagnosed with COPD in Kilis State Hospital and Gaziantep Dr. Ersin Aslan Training and Research Hospital Chest Diseases Polyclinic. The sample of the study was determined by power analysis and 40 patients in the experimental group, 40 patients in the experimental group, 40 patients in the control group and 40 patients in the control group were assigned to groups by simple random sampling method. Data were collected between June 2018 and February 2019. According to Health Development Model, nursing care was applied 3 times in every 2 weeks by the researcher in the homes of the patients in the experimental groups. The experimental groups went to the patients' homes and applied nursing care 3 times in 2 weeks according to the Health Development Model. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation, t-test in dependent groups, t-test in independent groups, chi-square and ANOVA were used. Results: The Selfcare Power Scale final test of the patients in the experiment group 1 was 112.70±29.0; Life Attitude Profile Scale final test score was 156.37±13.5. The Selfcare Power Scale final test of the patients in the control group 1 was 81.35±17.7, the final test score of the Life Attitude Profile Scale was 120.50±31.9.