Demir eksikliği anemisi olan kadın hastalarda günlük ve gün aşırı oral demir tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of daily and alternate dayoral iron treatment in female patients with iron deficiencyanemia
- Tez No: 549754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hücresel büyüme ve farklılaşma, oksijen bağlama, taşıma ve depolama, enzimatik reaksiyonlar, bağışıklık fonksiyonu, bilişsel fonksiyon, zihinsel ve fiziksel gelişim vb. için oldukça gerekli olan demir önemli bir elementtir. Demir eksikliği zihinsel ve fiziksel büyüme başta olmak üzere metabolizmayı birçok yönden patolojik olarak etkilemektedir. Bu çalışma; demir eksikliği olan kadınlarda günlük ve günaşırı oral demir tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Bu çalışma 18-50 yaş arasındaki 150 premenopozal kadın ile yapılmıştır. Hastalar 3 gruba ayrılmış birinci gruba günlük 1*1 tedavi, ikinci gruba günlük 2*1, üçüncü gruba ise günaşırı 1*1 ferröz sülfat tedavisi 1 ay süre ile uygulanmıştır.Tedavi öncesi ve bir aylık tedavi sonrası hemoglobin,ferritin,demir ve demir bağlama kapasitesi değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Iron is an important element that is quite necessary for cellular growth and differentiation, oxygen binding, carrying and storing, enzymatic reactions, immune function, cognitive function, mental and physical development etc. Iron deficiency affects the metabolism in many pathological ways such as mental and physical growth. The aim of this study is to compare the efficacy of daily and alternate day oral iron therapy in women with iron deficiency. Material and Method: This study has been carried out with 150 premenopausal women aged between 18-50. The patients have been divided into 3 groups and the first group received 1*1 daily ferrous sulfate treatment, the second group received 2*1 daily ferrous sulfate treatment and the third group received 1*1 ferrous sulfate treatment on alternate days for 1 month.Hemoglobin, ferritin, iron and iron binding capacity values have been compared before and one month after the treatment. Findings: As a result of one month treatment; there has been a significant increase in hemoglobin level in all three groups (p: 0.00). The Hb increase has been similar amongst the three groups (p: 0.09).