İmmün yetmezliği olan hastalarda antibiyotiklerin ve interferon alfa-2a'nın polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine etkilerinin in vitro araştırılması
- Tez No: 91475
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışmamızın birinci bölümünde, Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) olan 1 1 hasta ve 6 sağlıklı kişide sefodizimin 3 farklı konsantrasyonunun (1, 10, 100 ug/ml), polimorf nüveli lökositler (PNL) tarafından Candida albicans (C.albicans) blastosporlannm fagositozu ve hücre içi öldürme (kandidasidal aktivite) üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Diabetes mellitus tip-Fli 10 hasta ve 10 sağlıklı kişide gentamisin (8 ug/ml), vankomisin (8 ug/ml) ve bu antibiyotiklerin kombinasyonunun, PNL'ler tarafindan C.albicans blastosporlannm fagositozu ve hücre içi öldürme üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde; Kronik Hepatit B (KHB)'li 13 hastada amikasin (8 ug/ml), imipenem (30 ug/ml), sefodizim (10 ug/ml), interferon ct-2a (IFNa-2a) ve antibiyotiklerin IFNa-2a ile kombinasyonlarının PNL'ler tarafindan C.albicans blastosporlannm fagositozu ve hücre içi öldürme etkisi araştırılmıştır. İlaçlann fagositoz ve hücre içi öldürme etkisi terapötik serum konsantrasyonlarında in vitro koşullarda incelenmiştir. KBY olan hasta PNL'lerinde sefodizim 1 ve 10 ug/ml konsantrasyonda fagositik aktiviteyi kontrol PNL'lerine ( antibiyotik ile inkübe edilmemiş) göre anlamlı derecede artırmıştır (p0.05). Aynı antibiyotiğin 100 ug/ml konsantrasyonu PNL'lerin fagositik aktivite ve kandidasidal aktivitesinde, kontrol PNL'lerine göre değişiklik göstermemiştir (p>0.05). Sağlıklı kişilerde sefodizimin 1,10,100 ug/ml konsantrasyonlarda, PNL'lerin fagositik ve kandidasidal aktivitesi üzerindeki etkisi kontrol PNL'lere göre farklı bulunmamıştır (p>0.05). Gentamisin, vankomisin, ve kombinasyonlanmn Tip-1 diyabetli hasta ve sağlıklı kişilerin PNL'lerinin fagositik ve kandidasidal aktivitesini kontrol PNL'lere göre anlamlı düzeyde değiştirmediği saptanmıştır (p >0.05)..3- Amikasin ve imipenem, kronik hepatit B'li hastaların PNL'lerinin fagositik ve kandidasidal aktivitelerini kontrol PNL'lere göre etkilememiştir. Sefodizim ve interferon a-2a ise fagositik aktiviteyi kontrol PNL'lere göre anlamlı derecede artırmıştır (p0.05). Interferon a-2a ile bu antibiyotiklerin kombinasyonları fagositik ve kandidasidal aktiviteyi kontrol PNL'lere göre anlamlı derecede etkilememiştir (p>0.05). Sonuç olarak çalışmamızda; sefodizim (1, 10 ug/ml) ve interferona-2a'nın (10 IU/ml) terapötik serum konsantrasyonları immün sistemi zayıflamış hasta PNL'lerinin fagositik aktivitesini artırmıştır. bÖKÛÜAmSYON M£ME£§
Özet (Çeviri)
-4- SUMMARY In this study, in vitro effect of cefodizime (1, 10, 100 ug/ml) on polymorphonuclear leukocyte (PMN) functions ( phagocytosis and intracellular killing ) on Candida albicans (C.albicans) blastospores was investigated in 11 chronic renal failure patients and 6 healthy volunteers. In the second part of the study, in vitro effect of gentamycin (8 ug/ml), vancomycin (8 (ig/ml) alone and in combination on phagocytosis and intracellular killing of C.albicans blastospores was investigated. In the third part of the study the effect of amikacin (8ug/ml), imipenem (30ug/ml), cefodizime (İOug/ml), IFNa-2a (10IU/ml) and their combinations with IFNa-2a on phagocytosis and intracellular killing of C.albicans blastospores was investigated. The effect of therapeutic concentrations of each drug on phagocytosis and candidacidal activity was studied. Phagocytic activity of PMNs in chronic renal failure patients was enhanced after pretreatment of PMNs with cefodizime at 1 and 10 ug/ml concentrations (p0.05). Cefodizime at 100 ug/ml concentration had no effect relative to the control PMNs on phagocytosis and intracellular killing (p>0.05). In healthy volunteers, cefodizime at 1, 10 and 100 ug/ml concentrations had no effect on phagocytosis and intracellular killing of C.albicans compared with control PMNs (p>0.05). In diabetic patients and healthy volunteers, phagocytosis and candidacidal activity was not enhanced by gentamycin, vancomycin alone and their combinations (p>0.05). In chronic hepatitis B patients, phagocytic and candidacidal activity was not affected after pretreatment of PMNs with amikacin and imipenem. Phagocytic activity-5- was enhanced after pretreatment of PMNs with cefodizime and IFNa-2a compared with control PMNs (p0.05). Phagocytic and intracellular activity was not affected by combinations of IFNa-2a with antibiotics (p>0.05). In conclusion, cefodizime (1 and 10 u.g/ml) and IFNa-2a (10 IU/ml) at therapeutic concentrations had stimulatory effect on immune impaired patients PMN's phagocytosis in vitro.