Gönüllü sadeliğin tüketici karar verme tarzlarına etkisi ve satış promosyonlarının bu ilişkideki rolü
The effect of voluntary simplicity on consumer decision making styles and the role of sales promotions in this relationship
  1. Tez No: 549842
  2. Yazar: SEREN DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASUMAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Gönüllü sade yaşam tarzının maddi sadelik, kendine yeterlilik, ekolojik duyarlılık, insancıl ölçek, kişisel gelişim olmak üzere beş temel değeri vardır. Günümüz koşullarında yüksek tüketim ve bu tüketim miktarına bağlı olarak gündeme gelen doğal kaynakların kullanımı ve çevre sorunları tüketimin sürdürülebilirliğini gündeme getirmektedir. Bu çalışmanın amaçlarından biri; insanın doğa üzerinde hakimiyet kurma çabasının ve her geçen gün daha fazla tüketen bireylerin, yaşamın fazlalıklardan arınması, tüketimin ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmesi ve doğayla iç içe, doğaya saygılı“gönüllü sadelik hareketini”sürdürülebilir yaşam adına ortaya koymaktır. Ayrıca Sproles ve Kendall tarafından geliştirilen tüketicilerin karar verme süreçlerini daha iyi anlamaya yardımcı olan tüketici karar verme tarzları ölçeği ile tüketicilerin sınıflandırılması hedeflenmiştir. Buradan yola çıkarak gönüllü sade yaşam biçimini tercih eden veya etmeyen tüketicilerin, tüketici karar verme tarzları tespit edilecektir. Anket formu 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Iwata tarafından geliştirilen gönüllü sade yaşam tarzı ölçeği ve Leonard Barton (1981) çalışmasındaki ifadeler kullanılmıştır. Anketin ikinci kısmında Mine Oyman'ın çalışmasındaki, tüketicilerin satış tutundurma etkinliklerine yönelik tutumlarını belirleyen 10 ifade yer almaktadır. Üçüncü kısımda Sproles ve Kendall 'ın (1986)'daki Tüketici Karar Verme Tarzları ölçeğinden yararlanılmıştır. Son bölümde ise katılımcıların demografik özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı, gönüllü sadeliği benimseyen veya bu yaşam tarzını benimsememiş kişilerin tüketici karar verme tarzlarının (mükemmeliyetçilik, marka odaklılık, yenilik-moda odaklılık, eğlence odaklılık, fiyat odaklılık, düşünmeden alışveriş, bilgi karmaşası yaşama, alışkanlık odaklılık, alışverişten hoşlanmama, kararsızlık) nasıl olduğunu, tüketicilere yönelik satış promosyonları karşısında söz konusu tüketici gruplarının nasıl tepki verdikleri incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda çıkan verilerle akademik literatüre ve pazarlama çevresine katkı sağlacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The voluntary simple lifestyle has five fundamental values: material simplicity, self-sufficiency, environmental consciousness, human scale and personal development. In today's conditions, high consumption and depletion of natural resources due this amount of consumption and the environmental problems point out to the sustainability of consumption. One of the purposes of this study is to reveal ''voluntary simplicity movement'' as a sustainable living behavior. This movement sets against the people's hegemonic behaviors on environment and the consumption culture which creates new needs every day, and promotes the elimination of any excesses in life and reasonable consumption shaped by the needs and voluntary simplicity movement that is aligned and surrounded by nature. Another purpose of this study is consumer classification using consumer decision-making scales developed by Sproles and Kendall with the purpose of understanding consumer's decision-making process better. Starting from this point, consumer's decision-making styles (whether they prefer simple lifestyle or not) are expected to be determined. The survey consists of 4 parts. In the first part, the voluntary simplicity lifestyle scale developed by Iwata and the expressions of Leonard Barton (1981) were used. In the second part of the survey, Sproles and Kendall's Consumer Decisions-Making Scale (1986) was utilized. In the third part, 10 statements in Mine Oyman's work, which determine the attitudes of consumers to sales promotions activities, were used. In the last part, it is aimed to reveal the demographic characteristics of the participants. The aim of the study is to understand how consumer decision-making styles (perfectionism, brand orientation, innovation- fashion orientation, entertainment orientation, price orientation, shopping without thinking, shopping complexity, habit orientation, dislike of shopping, indifference) vary among those who adopted simple lifestyle and who do not, and how consumer groups react in response to sales promotions for consumers. Consequently, we aim to contribute to academic literature and marketing environment using the outcome of this study.