Cezanın amacı bakımından koşullu salıverilme
Parole from the point of purpose of punishment
- Tez No: 549877
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Cezalandırma pratikleri tarihi seyir içerisinde pek çok farklı biçimler almış, nihayetinde ise hürriyeti bağlayıcı cezaların yeni cezalandırma anlayışını en iyi yansıtacak ceza türü olduğu üzerinde uzlaşılmıştır. Cezalandırma anlayışında yaşanan paradigma değişikliğiyle devletler, cezalandırıcı eğilimlerini bir kenara bırakıp suçlunun topluma yeniden katılmasını sağlayacak sistemleri öncelemiştir. Kapatılmanın temel ceza olarak belirlendiği dönemden sonra bu cezalandırma türünde yaşanan aksaklıklar ve ortaya çıkan ihtiyaçlar neticesinde hürriyeti bağlayıcı cezaların yeniden sosyalleştirici hale getirilmesi için reform çalışmaları yürütülmüştür. Tarihin bu noktasında özellikle Kuzey Amerika ve Kuzeybatı Avrupa'da yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler infaz hukukuna yepyeni bir kurum kazandırmıştır: Koşullu Salıverme. Osmanlı Devleti'nde yürütülen modernleşme çabaları ile bu kurum da iktibas edilerek uygulanmaya çalışılmış ancak Batı'daki ideal şekliyle uygulanması için uzun süre beklemek gerekmiştir. Koşullu salıverme, günümüz Türkiye'sinde tüm hükümlüleri ilgilendiren bir hüküm olarak varlığını devam ettirmekte ve zaman zaman farklı ceza politikalarını gerçekleştirmek için bir vasıta olabilmektedir. Bu nedenle kurumun tarihi gelişimi ile cezanın amacı bakımından incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Punishment takes many different forms in history. Finally, it was agreed that imprisonment is the best form of punishment which reflects the new consciousness. With the changing paradigm on punishment, states put their punitive tendency aside and advanced a theory of punishment which advocated that criminal must turn to the society in good mood. After improsenment became the fundamental type of punishment, some lameness' occurred and it was realized that there were more requirements in this area. These factors turned to prison reform movements. At this point of history, political and economic developments - especially in North America and Northwestern Europe - bring penal law a totally new institution: Parole. Within the modernization efforts in Ottoman Empire, parole was quoted and this development took place in Ottoman penal law. But applying parole like in its original countries, took a long time. Parole, which convicts closely interested in, still continues to exist in Turkey's criminal enforcement law. At the same time, parole can be used for other purposes as a part of criminal policy in Turkey by governments. That's why investigating the historical development of parole and analyzing this case inside of purposes of punishment is crucial.