Bir muhalefet aracı olarak sosyal medya
Social media as a tool for opposition
- Tez No: 549890
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal medya son yirmi yılda hayatımıza girerek önemli değişim ve dönüşümleri başlatan bir olgu olmuştur. Bu çalışma sosyal medyayı, sosyolojinin temel tartışmaları çevresinde ve argümanları bağlamında bir muhalefet aracı olduğu düşüncesiyle araştırılmıştır. Günlük yaşamımızda kullandığımız muhalefet araçlarının yanına eklenen bu araç yarattığı etkiyle daha uzun yıllar tartışılacağa benziyor. Sosyal medyanın bir muhalefet aracı olarak kullanılması ve zamanla insanı kendine yabancılaştırıcı etkisiyle bir muhalefet aracına dönüşmesi bu çalışmanın temel argümanlarını oluşturmaktadır. Birinci bölümde medya ve sosyal medyanın gelişim aşamaları incelenmiştir. İkinci bölümde ise sosyal medyanın bir muhalefet aracına dönüşmesi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media has been a phenomenon that has started to change and transform our lives in the last two decades. This study was investigated with the idea that social media is a tool of opposition in the context of the main debates of sociology and its arguments. This tool added to the opposition vehicles that we use in our daily life seem to be discussed for many years with the effect it creates. The main arguments of this study are use of social media as a tool of opposition and the transformation of the human into an opposition tool with the effect of alienating people. In the first chapter, the development stages of media and social media are examined. In the second chapter, the transformation of social media into a tool of opposition is explained.