Aronya (Aronia melanocarpa) bitkisinin geçici daldırma biyoreaktör sistemi ile mikroçoğaltımı
Micropropagation with temporary immersing system for aronia (Aronia melanocarpa) plants
  1. Tez No: 822193
  2. Yazar: MERVE KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Aronya (Aronia melanocarpa) Rosaceae (gülgiller) familyasına ait endüstriyel açıdan önemli bir türdür. Aronya meyvesi meyve suyu, nektar, şarap, reçel ve gıda sınıfı renklendiricilerde kullanılmakla birlikte taze olarak da tüketilmektedir. Bu çalışma, Viking aronya çeşidinin in vitro koşullarda çoğaltımı üzerine yeni nesil olarak bilinen PlantForm biyoreaktör sisteminin, klasik doku kültürü tekniği katı kültür ile karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Katı kültür mikroçoğaltım ve PlantForm biyoreaktör sistemi denemelerinde, MS besin ortamı ile sitokinin (BAP, KIN) kaynaklarının 1,0, 2,0 ve 4,0 mg /l dozları ile 0,01 mg/l Indol 3-acetic acid (IAA) kullanılmıştır. Mikro çoğaltım denemelerinde, her iki sistemde, her alt kültür sonunda bitkiciklerde kardeş sayısı (kardeş/bitki), bitki boyu (cm), bitki çapı (mm), yaprak sayısı (adet), bitki yaş ağırlık (g) ve kuru ağırlık (g) verileri köklenme denemeleri sonucunda ise köklenme oranı (%), kök sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), bitki boyu (cm), kök yaş (g) ve kuru ağırlık (g) verileri incelenmiştir. Ayrıca, mikroçoğaltım ve köklenme denemelerinde bitkilerin genel durumları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, PlantForm sistemde bitki boyu, yaş ve kuru ağırlık katı kültür sistemden daha iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aronia (Aronia melanocarpa) is an industrially important species belonging to the Rosaceae family. Aronia berry is used in juice, nectar, wine, jam and food-grade colorants, but is also consumed fresh. This study was carried out in order to compare the PlantForm bioreactor system, known as the new generation, with the classical tissue culture technique solid culture on in vitro propagation of Viking aronia cultivar. In solid culture micropropagation and PlantForm bioreactor system trials, 1.0, 2.0 and 4.0 mg/l doses of MS nutrient medium and cytokinin (BAP, KIN) sources and 0.01 mg/l Indole 3-acetic acid (IAA) used.In micropropagation experiments, in both systems, at the end of each subculture, the rate of vitrification of plantlets (%), number of siblings (sibling/plant), plant height (cm), plant diameter (mm), number of leaves (pieces), plant fresh weight (g) and dry weight (g) data, rooting rate (%), root number (piece), root length (cm), plant height (cm), root wet (g) and dry weight (g) data were analyzed. In addition, the general conditions of the plants were evaluated in micropropagation and rooting experiments. As a result of the study, it was determined that the plant height, fresh and dry weight of the PlatForm system gave better results than the solid culture system.